26 24 29 27 25 21 0 0 0 0
1 3
25 27 25 22 19 25 23 25 0 0
··· ···

Kwalifikacje olimpijskie w Gdańsku: Polska - Słowenia 3:1. Biało-czerwoni z biletem do Tokio!

Polska pokonała Słowenię 3:1 (21:25, 25:23, 25:23, 25:21) w ostatnim meczu turnieju kwalifiakcyjnego rozgrywanego w ERGO Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Biało-czerwoni potrzebowali tylko jednego seta, aby cieszyć się z awansu na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. To będzie dziesiąty start Polaków na najważniejszej imprezie sportowej czterolecia!

- Awansu jeszcze nie mamy, musimy wygrać jeszcze jeden mecz, dlatego koncentrujemy się na tym by zagrać dobrze w niedzielę. Mam nadzieję, że w niedzielę będziemy wszyscy zadowoleni - powiedział przed spotkaniem Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski.

Pierwszą partię spotkania dużo lepiej rozpoczęli Słoweńcy, którzy mocno zagrywali i utrzymywali wysoką skuteczność w ataku 5:2. Biało-czerwoni do pierwszej przerwy technicznej nie potrafili znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać rywali. Chwilę przed pauzą blokiem został zatrzymany Michał Kubiak. Z kolei w reprezentacji Słowenii ręki w ataku nie zwalniał Tine Urnaut 9:5. W dalszej części seta mistrzowie świata zmuszeni byli odrabiać straty. Sytuację próbował ratować Wilfredo Leon 16:20, ale to przeciwnicy kontrolowali grę. W końcówce ręki w ataku nie zwalniał Alen Pajenk 21:16. Polacy walczyli do końca, ale ostatnie akcje należały do reprezentacji Słowenii. Wygraną skutecznym atakiem ze środka przypieczętował Gregor Ropret 25:21.

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od równej gry punkt za punkt 4:4. Następnie w kontratatku bardzo dobrze spisywał się Jan Kozamernik 6:4. Dopiero przy zagrywce Piotra Nowakowskiego nasz zespół doprowadził do remisu 6:6. Na pierwszym czasie nieznaczne, jednopunktowe prowadzenie objęła Polska 8:7. Od tego momentu zespoły grały punkt za punkt 14:14. Na drugiej przerwie techniczej mistrzowie świata prowadzili 16:15. Końcówka seta była bardzo zacięta i emocjonująca. Podopieczni Vitala Heynena potrzebowali jednego wygranego seta, aby cieszyć się z awansu do Tokio, ale zdobycie każdego punktu przychodziło im z wielkim trudem 20:20. Po krótkiej przerwie dwa asy serwisowe na stronę rywali posłał Leon 22:20. Emocji nie brakowało do ostatniej akcji. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali biało-czerwoni, którzy zwyciężyli 25:23 i tym samym zapewnili sobie awans na Igrzyska Olimpijskie 2020!

Trener Vital Heynen po wygraniu drugiego seta zdecydował się desygnować do gry w trzeciej partii zmienników. Na parkiecie pojawił się m.in. Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Grzegorz Łomacz i Karol Kłos. Gra była wyrównana 17:17. Biało-czerwoni nie dali sobie wyrwać z rąk zwycięstwa. Wygraną asem serwisowym przypieczętował Szalpuk 25:23.

Reprezentacja Słowenii ani myśleli tanio sprzedać skórę. W kolejnej partii grali jak równy z równym z polską drużyną 10:10. Od połowy seta warunki gry zaczęli dyktować reprezentaci Polski 22:17. Mistrzowie świata do końca utrzymali koncentrację i zwyciężyli w ostatnim secie 25:21, wygrywając cały mecz 3:1.

Reprezentacja Polski z kompletem trzech zwycięstw zakończyła Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Biało-czerwoni podczas zawodów w Gdańsku starcili zaledwie jednego seta. To co najważniejsze, mistrzowie świata uzyskali awans na turniej do Japonii. To będzie dziesiąty raz, kiedy Polska będzie reprezentować nasz kraj podczas Igrzysk Olimpijskich. Przyszłoroczne Letnie Igrzyska Olimpijskie zaplanowano w terminie 24 lipca - 9 sieprnia 2020 roku.

Polska: Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj, Wilfredo Leon Venero, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Paweł Zatorski (L) oraz Damian Wojtaszek (L), Grzegorz Łomacz, Dawid Konarski, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk, Karol Kłos, Bartosz Kwolek

Słowenia: Tonček Štern, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Jani Kovačič (L) oraz Žiga Štern