Kraków
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikalnych zbiorów, ponad czterdzieści lat temu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO – jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je także łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Każdego roku w stolicy Małopolski odbywa się ponad 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych – m.in. Festiwal Sacrum Profanum, Festiwal Conrada czy Krakowski Festiwal Filmowy – które zbudowały już sobie światową markę. Kraków uczestniczy w wielu międzynarodowych inicjatywach – jest Miastem Literatury UNESCO, angażuje się w działania sieci N.I.C.E. (Network for Innovations in Culture and Creativity in Europe), w 2019 roku był organizatorem 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), a także nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Życie kulturalne miasta pobudzają przemyślane inwestycje – rewaloryzacja zabytków, nowe muzea, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Tauron Arena. W 2019 roku dawną stolicę Polski odwiedziło ponad 14 mln turystów.
Innowacje, edukacja, ekologia i sport
Kraków – ważny ośrodek akademicki – to także miasto skupione na rozwoju przedsiębiorczości i innowacji, które przyciąga wielki i mały biznes: instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, poszukujące wykwalifikowanych kadr, ale także i startupy. To również metropolia, która w trosce o zieleń i powietrze wdraża liczne, niejednokrotnie pionierskie rozwiązania proekologiczne – jak program wymiany pieców węglowych, upowszechnianie mikroretencji, zakładanie ogrodów deszczowych, przyjazna środowisku komunikacja miejska czy budowa i rewitalizacja parków, w tym tworzenie parków kieszonkowych, łąk kwietnych i miejskich pasiek.
Dzięki temu, że w krakowskiej strategii rozwoju przenikają się kultura, przedsiębiorczość, ekologia i wzmacnianie kapitału społecznego, stolica Małopolski jest dziś chętnie wybierana jako miejsce do życia, edukacji i biznesu, a także do organizowania wydarzeń kulturalnych i sportowych. Miłośnikom sportu i rekreacji Kraków oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu – m.in. dzięki takim inwestycjom, jak nowe baseny, hale sportowe, boiska czy siłownie pod chmurką. Miasto jest także gospodarzem licznych imprez sportowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, by wymienić choćby Tour de Pologne i Cracovia Maraton. W 2014 roku Kraków został mianowany Europejskim Miastem Sportu.
Siatkówka we krwi
Historia turniejów siatkówki plażowej rozgrywanych na boiskach kompleksu sportowego KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39 sięga 2008 roku. Po pięciu edycjach Grand Prix, trzygwiazdkowym Orlen Beach Volley Tour o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa w 2013 roku, które były eliminacjami mistrzostw Polski, w 2014 roku Kraków doczekał się turnieju finałowego. Przyczyniły się do tego dobre opinie na temat organizacji imprez w podwawelskim grodzie, zarówno ze strony zawodników, jak i Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W 2015 roku Kraków doceniono za wysoki poziom poprzedniej edycji Orlen Finału Mistrzostw Polski i ponownie był jego gospodarzem. Po dwóch latach przerwy, w 2018 roku finałowe rozgrywki o krajowy czempionat znów odbyły się w stolicy Małopolski.
Kraków był Miastem-Gospodarzem FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 i główną areną CEV Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017. W podwawelskim grodzie rozegrano też wiele spotkań reprezentacji Polski w ramach Ligi Światowej – w tym turniej Final Six w 2016 roku, a następnie Ligi Narodów w siatkówce mężczyzn. W Krakowie odbyły się też FIVB Klubowe Mistrzostwa Świata w 2017 roku. W ostatnich latach stolica Małopolski gościła też – aż pięciokrotnie – uczestników Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Kraków ma być Miastem-Gospodarzem najlepszego siatkarskiego turnieju towarzyskiego na świecie również w tym roku.
Za przygotowanie i współorganizację powyższych wydarzeń – w imieniu Miasta Krakowa – odpowiadał Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl; Jan Graczyński/krakow.pl (zdjęcia z drona); Michał Łapczyński/Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie; Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie; TAURON Arena KRAKÓW