Lublin


Lublin jest dziś miastem metropolitalnym oraz dynamicznie rozwijającym się centrum gospodarczym i kulturalnym wschodniej granicy Unii Europejskiej. Historia miasta liczy ponad siedemset lat i obfituje w wydarzenia, które zmieniały Polskę oraz Europę. Tradycje jagiellońskie, wielokulturowość i wieloreligijność, jak również przedwojenna diaspora żydowska uczyniły Lublin miejscem interesującym i pełnym różnorodności. Ślady wielowiekowej historii do dziś skrywają mury kamienic dobrze zachowanego, unikatowego Starego Miasta.

Integralnym i nieodłącznym elementem Lublina jest kultura. Co roku odbywa się tu tysiące wydarzeń kulturalnych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Największe z nich jak Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury czy Jarmark Jagielloński mogą pochwalić się wielotysięczną i wielokulturową publicznością z całego świata. Swój wielki potencjał i energię Lublin pokazał w 2017 roku podczas całorocznych obchodów 700-lecia miasta. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, został zwycięzcą konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Lublin znakomicie wykorzystuje potencjał promocyjny tkwiący w imprezach sportowych. Jako sprawdzony organizator stawiany jest za wzór innym miastom oraz ośrodkom. Dzięki temu Miasto zyskało rozgłos i wizerunek miejsca przyjaznego sportowcom, kibicom i turystom. Z pełnym zaufaniem powierzana jest mu rola gospodarza sportowych wydarzeń transmitowanych na całym świecie. Lublin gościł spotkania młodzieżowych drużyn piłkarskich podczas mistrzostw Europy UEFA EURO U-21 w 2017 roku i mistrzostw świata FIFA U-20 w 2019 roku. W 2021 i 2022 roku Lublin znalazł się na trasie Tour de Pologne. Rok 2022 przyniósł ogromny sukces: Motor Lublin zdobył tytuł Drużynowego Mistrza Polski PGE Ekstraligi - najlepszej żużlowej ligi świata.

Piłka siatkowa zajmuje w Lublinie szczególne miejsce. W 2020 roku był gospodarzem IV Mistrzostw Polski służb mundurowych w siatkówce plażowej, a w latach 2015-2021 Superpucharu Polskiej Ligi Siatkówki. Drużyna LUK Lublin rozpoczyna kolejny sezon w Plus Lidze. W 2022 roku został rozegrany międzynarodowy turniej klubowy Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza. Wydarzenie to zostało zadedykowane siatkarzowi wszech czasów, powołana została Fundacja Rozwoju Lubelskiej Siatkówki, której jest patronem, a lubelska hala Globus otrzymała jego imię.

Rozwojowi sportu sprzyja nie tylko wysoka ocena, którą otrzymuje Lublin jako organizator, ale również nowoczesna infrastruktura sportowa, którą dysponuje. Wizytówką miasta są AQUA Lublin – jeden z najnowszych i największych kompleksów pływackich we wschodniej Polsce, piękny stadion ARENA Lublin oraz zmodernizowany stadion lekkoatletyczny.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Sponsor tytularny:

Sponsorzy strategiczni:

Sponsorzy:

Partnerzy:

Oficjalna woda:

Partnerzy medialni:

Miasto Gospodarz: