Kraków

Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia

Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikalnych zbiorów, ponad czterdzieści lat temu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO – jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je także łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.

Każdego roku w stolicy Małopolski odbywa się ponad 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych – m.in. Festiwal Sacrum Profanum, Festiwal Conrada czy Krakowski Festiwal Filmowy – które zbudowały już sobie światową markę. Kraków uczestniczy w wielu międzynarodowych inicjatywach – jest Miastem Literatury UNESCO, angażuje się w działania sieci N.I.C.E. (Network for Innovations in Culture and Creativity in Europe), w 2019 roku był organizatorem 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), a także nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Został również wybrany miastem-gospodarzem 61. Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Kongresów i Konwencji (International Congress and Convention Association) zorganizowanego w 2022 roku. Życie kulturalne miasta pobudzają przemyślane inwestycje – rewaloryzacja zabytków, nowe muzea, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy TAURON Arena Kraków.

Innowacje, edukacja, ekologia i sport

Kraków – ważny ośrodek akademicki – to także miasto skupione na rozwoju przedsiębiorczości i innowacji, które przyciąga wielki i mały biznes: instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, poszukujące wykwalifikowanych kadr, ale także i startupy. To również metropolia, która w trosce o zieleń i powietrze wdraża liczne, niejednokrotnie pionierskie rozwiązania proekologiczne – jak program wymiany pieców węglowych, upowszechnianie mikroretencji, zakładanie ogrodów deszczowych, przyjazna środowisku komunikacja miejska czy budowa i rewitalizacja parków, w tym tworzenie parków kieszonkowych, łąk kwietnych i miejskich pasiek.

Dzięki temu, że w krakowskiej strategii rozwoju przenikają się kultura, przedsiębiorczość, ekologia i wzmacnianie kapitału społecznego, stolica Małopolski jest dziś chętnie wybierana jako miejsce do życia, edukacji i biznesu, a także do organizowania wydarzeń kulturalnych
i sportowych. Miłośnikom sportu i rekreacji Kraków oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu – m.in. dzięki takim inwestycjom, jak nowe baseny, hale sportowe, boiska czy siłownie pod chmurką. Miasto jest także gospodarzem licznych imprez sportowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, by wymienić choćby Tour de Pologne, Cracovia Maraton czy wydarzenia rangi mistrzostw Europy i świata m.in. w siatkówce, piłce ręcznej, piłce nożnej czy kajakarstwie slalomowym. W 2023 roku Kraków gościł już 28. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn, a latem odbędą się tutaj III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. W 2014 roku Kraków został mianowany Europejskim Miastem Sportu.

Siatkówka we krwi

Kraków był Miastem Gospodarzem FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 i areną CEV Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017 i 2021. W podwawelskim grodzie rozegrano też wiele spotkań reprezentacji Polski w ramach Ligi Światowej – w tym turniej Final Six w 2016 roku, a następnie Ligi Narodów w siatkówce mężczyzn. W Krakowie odbyły się też FIVB Klubowe Mistrzostwa Świata w 2017 roku. W ostatnich latach stolica Małopolski gościła też – aż siedmiokrotnie – uczestników Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Kraków będzie Miastem Gospodarzem najlepszego siatkarskiego turnieju towarzyskiego na świecie również w tym roku, po raz siódmy z rzędu!

W Krakowieod 2008 roku na boiskach kompleksu sportowego KS Wanda – organizowane są również turnieje siatkówki plażowej. Po pięciu edycjach Grand Prix, trzygwiazdkowym Orlen Beach Volley Tour o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa w 2013 roku, które były eliminacjami mistrzostw Polski, w 2014 roku Kraków doczekał się turnieju finałowego. Przyczyniły się do tego dobre opinie na temat organizacji imprez w podwawelskim grodzie, zarówno ze strony zawodników, jak i Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W 2015 roku Kraków doceniono za wysoki poziom poprzedniej edycji Orlen Finału Mistrzostw Polski i ponownie był jego gospodarzem. Po dwóch latach przerwy, w 2018 roku finałowe rozgrywki o krajowy czempionat znów odbyły się w stolicy Małopolski.

Latem 2020 roku w Krakowie byliśmy świadkami powrotu siatkówki i to z kibicami. W trakcie PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki stolica Małopolski była pierwszym po kilku miesiącach miejscem w naszym kraju, gdzie ligowi gracze – walcząc na piasku – rywalizowali o stawkę. Ten widowiskowy i atrakcyjny turniej został rozegrany w Krakowie również w 2021 i 2022 roku.

Za przygotowanie i współorganizację powyższych wydarzeń – w imieniu Miasta Krakowa – odpowiadał Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

TAURON Puchar Polski wraca do Krakowa po rocznej przerwie. Ostatni raz zespoły rywalizowały w stolicy Małopolski o to trofeum w 2021 roku, gdy turniej finałowy odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy, historycznym obiekcie Hutnika Kraków, dwukrotnego mistrza, sześciokrotnego wicemistrza oraz trzykrotnego brązowego medalisty rozgrywek ligowych. Dziś w tej hali w rozgrywkach PlusLigi gościnnie występuje ukraińska drużyna Barkom Każany Lwów.


Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl; Jan Graczyński/krakow.pl (zdjęcia z drona); Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie; Michał Łapczyński/Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie; TAURON Arena Kraków

GALERIA ZDJĘĆ

 

Sponsor Tytularny:

Sponsor Strategiczny:

Sponsorzy:

Partnerzy:

Oficjalna woda:

Media:

Miasto Gospodarz: