Wiadomości

autor: Kamil Składowski, fot. Piotr Sumara, utworzono: 14 grudzień 2022 , 13:23

Turniej finałowy TAURON Pucharu Polski 2023 w Krakowie

To będzie wielkie zimowe święto polskiej ligowej siatkówki! 25 i 26 lutego 2023 roku odbędzie się turniej finałowy TAURON Pucharu Polski. Przed rokiem to trofeum wywalczyła Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, po finałowym zwycięstwie z Jastrzębskim Węglem. Już wiadomo, że impreza odbędzie się w mieście wyjątkowo kochającym siatkówkę – Krakowie.

Rozgrywki o krajowy puchar organizowane są już po raz sześćdziesiąty szósty, Po raz pierwszy polscy siatkarze rywalizowali o Puchar Polski w 1932 roku, a najlepszym okazał się zespół ŁKS Łódź.

– Puchar Polski, od niedawna noszący nazwę TAURON Puchar Polski, to rozgrywki z wieloletnią tradycją, które cieszą się dużym prestiżem wśród zawodników i kibiców. Jestem przekonany, że organizując turniej finałowy w Krakowie – wyjątkowym dla polskiej siatkówki miejscu, wybieramy sprawdzonego partnera, który wesprze nas w stworzeniu unikatowych widowisk sportowych – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A. Sponsorem tytularnym rozgrywek po raz kolejny będzie sponsor Polskiej Ligi Siatkówki S.A. – firma TAURON Polska Energia.

TAURON Puchar Polski wraca do Krakowa po rocznej przerwie. Ostatni raz zespoły rywalizowały w stolicy Małopolski o to trofeum w 2021 roku, gdy turniej finałowy odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy, historycznym obiekcie Hutnika Kraków, dwukrotnego mistrza, sześciokrotnego wicemistrza oraz trzykrotnego brązowego medalisty rozgrywek ligowych. Dziś w tej hali w rozgrywkach PlusLigi gościnnie występuje ukraińska drużyna Barkom Każany Lwów.

– Kraków to doskonałe miejsce dla siatkówki. Stolica Małopolski ma nie tylko ogromne siatkarskie tradycje, ale również wielu kibiców kochających siatkówkę. Widać to doskonale podczas meczów, które w każdym roku rozgrywa w Krakowie reprezentacja Polski, ale także podczas spotkań PlusLigi z udziałem drużyny ze Lwowa – Barkomu Każany. Chciałbym przypomnieć, że w Krakowie spotykamy się często latem także podczas rozgrywek letniej PreZero Grand Prix PLS czy Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. To miasto żyje siatkówką – dodaje prezes Artur Popko.

Rekordzistą w liczbie wygranych Pucharów Polski jest Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która dziewięciokrotnie wywalczyła to trofeum. Po siedem pucharów wywalczyli gracze Indykpolu AZS Olsztyn i PGE Skry Bełchatów. W sumie na liście triumfatorów jest dwadzieścia siedem klubów.   

– Cieszymy, że władze PlusLigi i Polskiej Siatkówki ponownie postanowiły nam zaufać i Kraków będzie gospodarzem kolejnego dużego wydarzenia siatkarskiego w 2023 roku – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. – Turniej finałowy TAURON Pucharu Polski wróci do naszego miasta po roku przerwy. W marcu 2021 roku, z uwagi na pandemię, wydarzenie odbywało się bez udziału publiczności. Stąd pojawił się wtedy pomysł rozegrania turnieju w zmodernizowanej Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy, która od 1970 roku była areną zmagań święcących sukcesy legendarnych siatkarzy Hutnika, przypomnienia o ich dokonaniach i uczczenia zasłużonego dla polskiej siatkówki klubu, obchodzącego rok wcześniej 70-lecie swojego istnienia. Teraz już będziemy mogli zaprosić kibiców do dopingowania najlepszych drużyn i zawodników PlusLigi oraz podziwiania „na żywo” występów wielu gwiazd światowej siatkówki w większym obiekcie. Zawodnicy na pewno z radością zagrają przed krakowską publicznością, bez wątpienia znów otrzymają wsparcie od licznie zgromadzonych kibiców i będziemy świadkami święta siatkówki – podkreśla dyrektor Krzysztof Kowal.


Wkrótce poinformujemy o starcie sprzedaży biletów oraz obiekcie, w którym będzie rozgrywany turniej finałowy.

Sponsor Tytularny:

Sponsor Strategiczny:

Sponsorzy:

Partnerzy:

Oficjalna woda:

Media:

Miasto Gospodarz: