Autor:redakcja
  25.08.2022 godz. 13:55

Reprezentacja Polski na MŚ oparta na graczach PlusLigi


Paweł Zatorski staje przed szansą, podobnie jak reprezentacja Polski, zdobycia po raz trzeci z rzędu złotego medalu mistrzostw świata. Biało-czerwoni triumfowali w 2014 oraz 2018 roku. Naszemu libero na tej pozycji towarzyszyć będzie Jakub Popiwczak, który jest debiutantem podobnie jak rozgrywający Marcin Janusz, atakujący Łukasz Kaczmarek, przyjmujący Tomasz Fornal i Kamil Semeniuk oraz  środkowy Mateusz Poręba.

Poza Zatorskim w FIVB Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 grał jeszcze Karol Kłos. Obecnego zawodnika PGE Skry Bełchatów zabrakło w składzie reprezentacji w 2018 roku, ale powrócił do niej na kolejny czempionat. Środkowy nie ukrywa, że chciałby dorównać swoim kolegom, którzy dwa razy stali na najwyższym stopniu podium. - Być podwójnym mistrzem globu to jest coś fantastycznego i nikt tego nie zabierze. Byłoby to coś niesamowitego i ładna klamerka, zamknięcie mojej gry w reprezentacji – przyznał Karol Kłos

Sześciu innych graczy, oprócz Pawła Zatorskiego, z obecnej kadry trenera Nikoli Grbicia sześciu wywalczyło złoty medal w 2018 roku. Są to rozgrywający Grzegorz Łomacz, środkowi Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, przyjmujący Bartosz Kwolek, Aleksander Śliwka, a także atakujący Bartosz Kurek, który w Turynie został wybrany MVP turnieju.

W zespole jest sześciu debiutantów w mistrzostwach świata. Średnia wieku ekipy wynosi 28 lat. Najstarszy graczem w reprezentacji Polski jest Łomacz, który w tym roku skończy 35 lat, natomiast najmłodszy jest debiutujący w tym sezonie w biało-czerwonych barwach Poręba, który ma 23 lata.
 
Podobnie jak w 2014 oraz 2018 roku większość siatkarzy z reprezentacyjnego składu na co dzień gra w klubach z PlusLigi. Jedynie Bartosz Kurek w minionym sezonie ligowym grał za granicą - od 2020 roku broni barw japońskiego Wolfdogs Nagoya. W przyszłym sezonie występować będzie we Włoszech Kamil Semeniuk, który przenosi się z triumfatora Ligi Mistrzów Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle do Sir Safety Perugia.

- Skład naszej reprezentacji najlepiej świadczy o sile PlusLigi. Zawodnicy swoje umiejętności i doświadczenie zbierają u siebie. Mamy wszelkie dane, żeby nie tylko równać się z najlepszymi ligami świata, ale również je wyprzedzać. Teraz inni mogą uczyć się od nas - powiedział mistrz olimpijski i świata Włodzimierz Sadalski.

Skład reprezentacji Polski na MŚ 2022:
rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz
atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek
środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba
przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka
libero: Jakub Popiwczak, Paweł Zatorski.
 

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...