Autor:Kamil Składowski, pah
  26.03.2020 godz. 08:07  |   0

RetroPlusLiga: Chwilowe kłopoty i szóste złoto


Po raz szósty z rzędu PGE Skra Bełchatów zdobyła mistrzostwo Polski, wywalczyła też brązowy medal Ligi Mistrzów. PlusLiga była jednak interesująca do ostatnich meczów, bo faworyci musieli się natrudzić, by spełnić oczekiwania prezesów i sponsorów.

– Sezon 2009/10 był długi i wyczerpujący dla wszystkich zespołów, ale też niezwykle emocjonujący. Najlepsze drużyny do ostatniej akcji walczyły o medale. PGE Skra Bełchatów musiała się bardzo natrudzić, by zdobyć mistrzostwo kraju, a Asseco Resovia rzutem na taśmę zdobyła brąz. To był również sezon niespodzianek – Skra nie weszła do finałowego turnieju Pucharu Polski, za to świetnie zaprezentowała się w Lidze Mistrzów, zajmując w niej trzecie miejsce – oceniał prezes PLPS Artur Popko.

Najbardziej dramatyczny przebieg miała walka o trzecie miejsce pomiędzy Asseco Resovią a ZAKS-ą Kędzierzyn-Koźle. Te spotkania zostaną zapamiętane na długao, bo zespół Ljubomira Travicy przegrał gładko dwa pierwsze starcia w Kędzierzynie-Koźlu, w trzecim przegrywał u siebie 0:2 w setach i 17:23 w trzeciej partii. A jednak stał się cud i rzeszowianie odwrócili losy tego meczu i całej rywalizacji o brąz! – Mieliśmy dużą szansę na medal, niestety, nie potrafiliśmy dobić przeciwnika – przyznał trener ZAKS-y Krzysztof Stelmach.

W finale wszystko zaczęło się dość nieoczekiwanie – od zwycięstwa Jastrzębskiego Węgla w Bełchatowie. – W dwóch pierwszych setach kluczem do wygranej była zagrywka. Zaczęliśmy bardzo odważnie i mimo że popełniliśmy trochę błędów, to jednak opłaciło się nam się to, bo rywal miał problemy z przyjęciem. Później jednak to Skra zaczęła ryzykować i wróciła do rywalizacji. Cieszymy się, że mimo wysokiego prowadzenia gospodarzy, w piątym secie odwróciliśmy jego przebieg i wygraliśmy. Zrobiliśmy pierwszy kroczek na drodze do tytułu, czekają nas jednak kolejne – powiedział rozgrywający gości Grzegorz Łomacz, a trener Jacek Nawrocki dodał: – Czarny sen trwa. Dwa pierwsze sety zupełnie nam się nie układały. Później było trochę lepiej, wiele dobrego wniósł Bartek Kurek. W decydującym momencie seta też mieliśmy dobrą sytuację, jednak zaprzepaściliśmy ją głównie nieudanymi kontratakami.

To były jednak tylko chwilowe kłopoty dominatorów z Bełchatowa, bo już kolejnego dnia wygrali 3:1, a w trzecim starciu, w Jastrzębiu-Zdroju, wyszli na prowadzenie 2–1 w serii. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi po wygranej, bo to było ciężkie spotkanie. Zwyciężyliśmy, bo popełniliśmy mniej błędów niż w Bełchatowie – podsumował Mariusz Wlazły.

Dzień później jastrzębianie pięknie walczyli, jednak Skra wygrała po pięciosetowych zmaganiach. – Tak się umówiliśmy z kolegami, że nie wygramy w trzech setach, tylko w pięciu. Takie zwycięstwo lepiej smakuje – żartował przyjmujący PGE Skry Michał Winiarski

– To był fajny sezon, jeden z najlepszych w historii klubu, lecz ja jakoś nie potrafię się cieszyć ze srebrnego medalu. To nie leży w mojej naturze. Muszę przyznać, że w Jastrzębiu lepsza była Skra. My mieliśmy swoją szansę w Bełchatowie – nie wykorzystaliśmy jej – komentował trener Jastrzębskiego Węgla Roberto Santilli.

Ten jubileuszowy, dziesiąty sezon PlusLigi dał kibicom mnóstwo emocji, a same rozgrywki nabrały jeszcze większego prestiżu po tym, jak jesienią 2009 roku kadra prowadzona przez Daniela Castellaniego zdobyła w Turcji mistrzostwo Europy. – To był kolejny udany sezon polskiej siatkówki, z wzorowym dopingiem oraz wielką frekwencją. Patrząc na liczbę kibiców oraz transmisji, jesteśmy w czołowej dwójce w Europie. Nasze zespoły są coraz lepsze i bogatsze – cieszył się prezes PLPS Artur Popko..

TABELA RUNDY ZASADNICZEJ PLUSLIGI
          Zespół                                   Mecze  Pkt       Sety

1. PGE Skra Bełchatów            18 47 50:18
2. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle     18 39 46:23
3. Jastrzębski Węgiel               18 38 45:23
4. Asseco Resovia                   18 37 41:23
5. Domex Tytan Częstochowa  18 26 38:35
6. Delecta Bydgoszcz              18 24 30:38
7. AZS UWM Olsztyn               18 17 24:43
8. Pamapol Wieluń                   18 16 24:41
9. Jadar Radom                       18 14 20:46
10. Politechnika Warszawa        18 12 19:47

Obowiązywała punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 za pkt przegraną 1:3 i 0:3; awans do play-off 1–8.; ostatnia ekipa spadek, 9. drużyna baraż; nie rozgrywano meczów o 7. miejsce.

FAZA PLAY-OFF

I runda
PGE Skra Bełchatów – Pamapol Siatkarz Wieluń 3–0 (3:0, 3:0, 3:0)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – AZS UWM Olsztyn 3–1 (3:0, 2:3, 3:0, 3:0)
Jastrzębski Węgiel – Delecta Bydgoszcz 3–1 (3:1, 3:1, 0:3, 3:1)
Asseco Resovia – Domex Tytan AZS Częstochowa 3–0 (3:0, 3:2, 3:0)

II RUNDA
O 9. miejsce:
Jadar Radom – Neckermann AZS Politechnika Warszawa 4–2 (2:3, 3:1, 3:0, 0:3, 3:2, 3:2)
O miejsca 5–8.:
Domex Tytan AZS Częstochowa – Pamapol Siatkarz Wieluń 2–0 (3:1, 3:0)
Delecta Bydgoszcz – AZS UWM Olsztyn 2–0 (3:2, 3:2)
O miejsca 1–4.:
Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3–2 (3:1, 2:3, 2:3, 3:2, 3:2)
PGE Skra Bełchatów – Asseco Resovia 3–1 (3:1, 3:1, 2:3, 3:0)

III RUNDA
O 5. miejsce:
Domex Tytan AZS Częstochowa – Delecta Bydgoszcz 2–1 (1:3, 3:2, 3:1)
O 3. miejsce:
Asseco Resovia – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3–2 (0:3, 1:3, 3:2, 3:1, 3:0)
O 1. miejsce:
PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 3–1 (2:3, 3:1, 3:0, 3:2)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1. PGE Skra Bełchatów
2. Jastrzębski Węgiel
3. Asseco Resovia
4. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
5. Domex Tytan AZS Częstochowa
6. Delecta Bydgoszcz
7. AZS UWM Olsztyn
8. Pamapol Wieluń
9. Jadar Radom
10. Politechnika Warszawa

DRUŻYNY MEDALISTÓW
PGE Skra Bełchatów: Miguel Angel Falasca (Hiszpania), Maciej Dobrowolski, Mariusz Wlazły, Piotr Gacek, Daniel Pliński, Jakub Novotny (Czechy), Bartosz Kurek, Michał Bąkiewicz, Stephane Antiga (Francja), Marcin Możdżonek, Michał Winiarski, Radosław Wnuk, Miłosz Hebda, Filip Frankowski, Radosław Kolanek, Igor Walczykowski, Bartosz Cedzyński. [Trener:] Jacek Nawrocki.
Jastrzębski Węgiel: Adam Nowik, Damian Dobosz, Grzegorz Łomacz, Paweł Abramow (Rosja), Igor Yudin (Australia), Sławomir Master, Paweł Rusek, Marek Novotny (Czechy), Patryk Czarnowski, Wojciech Sobala, Sławomir Szczygieł, Sebastian Pęcherz, Benjamin Hardy (Australia), Pedro Azenha (Brazylia), Ali Cayr (Turcja). [Trener:] Roberto Santilli (Włochy).
Asseco Resovia: Tomasz Kusior, Krzysztof Gierczyński, Wojciech Grzyb, Mikko Oivanen (Finlandia), Rafael Redwitz (Brazylia), Marcin Wika, Olieg Achrem (Białoruś), Łukasz Kruk, Kamil Długosz, Bartosz Gawryszewski, Grzegorz Kosok, Łukasz Perłowski, Jakub Peszko, Paweł Papke, Mateusz Mika, Krzysztof Ignaczak, Tomasz Głód, Ivan Ilić (Serbia). [Trener:] Ljubomir Travica (Chorwacja).

EKSPERT
Cezary Matusiak, główny komisarz PlusLigi

W tym sezonie podobała mi się gra Patryka Czarnowskiego, który zrobił duże postępy. Mariusz Wlazły utrzymał formę, nadal jest naszym najlepszym siatkarzem. Dużo do ligi wniósł Paweł Abramow. Wprawdzie start miał średni, lecz już w Pucharze Polski grał świetnie. Finisz nie wypadł już tak okazale, bo gdyby starczyło mu zdrowia, to pewnie Skra nie wygrałaby finałów tak wyraźnie. Zresztą bełchatowianie nie mieli już tak wielkiej przewagi, jak w poprzednich sezonach i szczerze mówiąc nie wiem, czy w kolejnych nadal będą w stanie dominować, jak w ostatnich pięciu latach. Cieszy mnie też, że po tym sezonie mamy kilka wielkich powrotów, jak Pawła Zagumnego czy Sebastiana Świderskiego, więc kolejne rozgrywki zapowiadają się bardzo ciekawie.

GWIAZDA SEZONU
Paweł Abramow (Jastrzębski Węgiel)

Rosjanin był jednym z najciekawszych transferów przed startem sezonu i faktycznie pokazał w PlusLidze wielkie umiejętności oraz profesjonalizm. Bardzo szybko zaadaptował się w naszym kraju i Jastrzębiu-Zdroju. – Lubię Polskę. Nie rozumiem, dlaczego wszyscy wasi dziennikarze tak się temu dziwią? Albo jesteście tak skromni, albo macie jakieś niepotrzebne kompleksy – stwierdził pytany o wrażenia z życia w naszym kraju. – Czuję się świetnie z tym, że u was ludzie kochają siatkówkę i także wobec mnie są bardzo mili. Zauważają mnie w sklepach, restauracjach, życzą powodzenia, uśmiechają się przyjaźnie. To wspaniałe. Większą zmianę wprowadziłbym w swoje życie wcale nie wyjeżdżając z Rosji, a gdybym na przykład wybrał się grać na Syberię – powiedział w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego”.

ZESPÓŁ SEZONU (głosowanie wg. „PS”)

Paweł Abramow (Jastrzębski Węgiel) – 18 głosów

Mariusz Wlazły (PGE Skra Bełchatów) – 17 głosów

Patryk Czarnowski (Jastrzębski Węgiel) – 17 głosów

Bartosz Kurek (PGE Skra Bełchatów) – 10 głosów

Daniel Pliński (PGE Skra Bełchatów) – 8 głosów

Michal Masny (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle) – 5 głosów

najlepszy libero: Krzysztof Ignaczak – 10 głosów

LICZBY SEZONU

198 – mln złotych w sezonie 2009/10 była warta reklama, którą zdobyli sponsorzy i kluby dzięki inwestowaniu w siatkówkę. W pierwszym sezonie PLS wartość medialna siatkówki ligowej stanowiła niewiele ponad 4 mln zł...

12 – nominacji na najlepszego gracza meczu otrzymali w tym sezonie Robert Prygiel (Jadar Radom) i Serhij Kapelus (Neckermann AZS Politechnika Warszawa).

8 – nagród MVP zgarnęli w sezonie 2009/10 Mariusz Wlazły z PGE Skry i Jakub Jarosz z ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle.

88 – pkt z bloków zdobył w całym sezonie środkowy Jastrzębskiego Węgla Patryk Czarnowski. Na dodatek atakował z ponad 61-procentową skutecznością.

2036 – średnio widzów oglądało spotkania w sezonie 2009/10. Łącznie na trybunach zasiadło 274 795 kibiców.

 Przejdź do forum (0)

Dołącz do rozmowy o tej wiadomości na forum

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...

Newsletter

POBIERZ NASZĄ APLIKACJĘ

Jedziesz samochodem? Nie możesz oglądać meczu, ale z chęcią posłuchasz na żywo?

Pobierz naszą aplikację mobilną z funkcją czytania wyniku!

Na dodatek będą go podawać Karol Kłos z PGE Skry Bełchatów i jedna z największych gwiazd kobiecej siatkówki ostatnich lat – Ania Werblińska. Pobierz, posłuchaj, kibicuj PlusLidze i Lidze Siatkówki Kobiet.

 
 
 
sponsor tytularny
sponsor
sponsorzy
media
partnerzy
partnerzy instytucjonalni

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij