25 27 25 22 19 25 23 25 0 0
3 1
25 19 21 25 25 23 25 18 0 0

Skra coraz mocniejsza, Jastrzębie nie było w stanie jej powstrzymać

W spotkaniu zamykającym 7. kolejkę PlusLigi Jastrzębski Węgiel przegrał ze Skrą Bełchatów 1:3 (19:25, 18:25, 25:22, 22:25). Statuetkę MVP otrzymał Mariusz Wlazły, który wraca do doskonałej dyspozycji.

W pierwszym secie atakujący bełchatowskiej Skry praktycznie w pojedynkę rozprawił się z jastrzębianami, których niemiłosiernie gnębił piorunującym, niebywale regularnym serwisem. To przy jego zagrywkach Skra budowała przewagę, choć pozostali - Pliński, Winiarski, Falasca i Cupkovic (zagrał za Bartosza Kurka, który podczas rozgrzewki zgłosił ból w plecach) też nie wstrzymywali ręki w polu serwisowym. A jastrzębianie tylko bezradnie spoglądali po sobie, nie mogąc wyprowadzić składnej akcji. Bardzo brakowało Michała Kubiaka, który nie radził sobie w przyjęciu, a precyzję w ataku zyskał dopiero w ostatnim starciu.   Bełchatowianie, choć statystycznie w przyjęciu w pierwszej partii wypadli gorzej, lepiej potrafili wybrnąć z opresji. Dodatkowo, świetnie radzili sobie na kontach.

W szeregach gospodarzy początkowo walczył tylko Zbyszek Bartman. W drugim secie wspomógł go Michał Łasko i gra jastrzębian w ataku powoli zaczynała się zazębiać. Wciąż jednak brakowało dobrego odbioru, nie funkcjonował blok i serwis. Trener Bernardi robił co mógł - rotował składem, zagrzewał do walki na czasach, dawał mnóstwo wytycznych Brazylijczykowi Vinhedo (który grał, choć wciąż nie do końca wyleczył uraz nadgarstka). W końcu wprowadził na boisko,  narzekającego jeszcze dwa dni przed meczem na ból pleców Briana Thorntona.

- Pierwsze dwa sety nam nie wyszły, zabrakło wszystkiego - złościł się Bartman. - Mieliśmy na koncie tylko jeden blok, graliśmy bez ataku i przyjęcia - wyliczał Lorenzo Bernardi, który ubolewał, że mimo wielu przeprowadzonych rozmów znów wróciły stare grzechy. - Ponownie za późno weszliśmy w mecz, ciagle nie potrafimy rozwiązać tego problemu. Z takim rywalem jak Bełchatów, nie da się odrobić strat.

W trzeciej partii na boisku został Thornton i dał wyraźny impuls do walki. Choć nie zawsze wystawiał dokładnie, dzięki szybkiemu rozegraniu umożliwiał kolegom kończenie akcji. Walka rozgorzała na dobre, jastrzębianie odżyli w ataku, zaczęli też bronić zbicia rywali (tu również spora zasługa amerykańskiego rozgrywającego) i wyprowadzać skuteczne kontry. W drugim secie na kontrze nie skończyli ani jednej akcji, w trzecim zdobyli 7 oczek. - Obydwa zespoły grały siatkówkę na ładnym poziomie - podkreślił Bartman.

Podobnie było w secie czwartym, w którym na prowadzeniu byli raz gospodarze, raz goście.  Dopiero w samej końcówce bełchatowianie odskoczyli (21:24), głownie po błędach Jastrzębia (Holmes nie skończył krótkiej, a Bartman został zatrzymany przy ataku z szóstej strefy). Dokończenie dzieła, przy tak dobrej dyspozycji Skry było już tylko formalnością.

- Teren dosyć trudny, choć hala bardzo przyjemna. Od jakiegoś czasu w końcu zagraliśmy mecz całym zespołem, wracamy z dalekiej drogi - skwitował Mariusz Wlazły. - Powoli zaczynamy grać swoje, prezentujemy przyzwoitą grę we wszystkich elementach - dorzucił Jacek Nawrocki, bardzo chwaląc za sobotnie spotkanie Konstantina Cupkovica. - Godnie zastąpił Bartosza Kurka. Szczególnie się cieszę, bo wiele osób mówiło, że nie jest w stanie nam pomóc. Tymczasem jemu brakuje wyłącznie ogrania.

-  Ponieśliśmy porażkę, która ma bardzo gorzki smak. W siedmiu kolejkach spotkań straciliśmy 10 punktów. Będziemy musieli wyciągnąć bardzo dużo wniosków, sporo popracować, bo tak grając daleko nie zajdziemy - podsumował Zbigniew Bartman.

Pojedynek Jastrzębia ze Skrą był ostatnim spotkaniem ligowym przed miesięczną przerwą spowodowaną wyjazdem reprezentacji na Puchar Świata. Większość klubów zaplanowała dla swoich siatkarzy (poza reprezentantami) tygodniowy urlop.