Na żywo
25 27 25 22 19 25 8 10 0 0
··· ···

Puchar Świata: jedna porażka Polaków. Włosi jadą do Rio!

Polska przegrała z Włochami 1:3 (24:26, 25:22, 22:25, 19:25) w ostatnim meczu Pucharu Świata. Tym samym Włosi już teraz zapewnili sobie awans na igrzyska olimpijskie w Rio. MVP spotkania został wybrany Simone Buti. Polacy mają jeszcze szansę zdobyć bilet na IO pod warunkiem, że USA przegra dziś mecz z Argentyną.

Premierową odsłonę meczu drużyny rozpoczęły od równej gry. Na pierwszej pauzie na nieznaczne, jednopunktowe prowadzenie wyszli Włosi po udanym ataku Osmany Juantoreny (8:7). Po wznowieniu gry bardzo dobrą zagrywką popisał się Mateusz Bieniek, dzięki któremu Polacy zdołali odskoczyć na dwa oczka (11:9). Włoscy zawodnicy, dzięki dobremu przyjęciu oraz skutecznej grze w kontrze szybko odrobili straty, a na drugiej przerwie objęli prowadzenie (16:14). W dwóch ostatnich akcjach skutecznie zaatakował Ivan Zajcew i Juantorena. Biało-czerwoni łatwo się nie poddali. Po raz kolejny w polu serwisowum z dobrej strony pokazał się Bieniek, dzięki czemu polski zespół odrobił trzy oczka straty i wyszedł na prowadzenie (19:18). Koncówka seta była bardzo nerwowa, ale ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili zawodnicy z Italii. W dwóch ostatnich akacjach punktowymi atakami z lewego skrzydła popisał się Juantorena (26:24).

Seta numer dwa od udanego ataku z lewego skrzydła rozpoczął Zajcew (1:0), a chwilę później asa serwisowego na stronę Polaków posłał Juantorena (2:0). Włosi początkowo kontrolowali przebieg gry, a Polacy popełniali proste błędy (5:2). Jednak krótka przerwa na żądanie Stephane'a Antigi sprawiła, że biało-czerwoni zdołali doprowadzić do remisu (6:6), a chwilę później po asie serwisowym Rafała Buszka objęli prowadzenie (8:7). W dalszej części tej partii polska drużyna kontynuowała swoją dobrą grę i na drugiej pauzie utrzymała dwupunktowe prowadzenie (16:14). Włosi po krótkiej przerwie szybko doprowadzili do remisu (16:16) i od tego momentu zespoły zaczęły grać punkt za punkt. Końcówka tej partii podobnie jak wcześniejszej była bardzo nerwowa, ale z tą różnicą, że w decydyjących momentach, to Polacy postawili kropkę nad i. W ostatnich akcjach biało-czerwoni bardzo dobrze zagrali w ataki oraz bloku, to właśnie skutecznym blokiem w ostatniej akcji został zatrzymany Juantonera (25:22).

Reprezentacja Polski kolejnego seta rozpoczęła z wysokiego "c". Dobre ataki Bartosza Kurka i Michała Kubiaka, a do tego odrzucające zagrywki Buszka dały nam prowadzenie (6:3). Włosi nie złożyli broni i dzięki serwisom Zajcewa doprowadzili do remisu (6:6), a chwilę później schodzili na czas prowadząc (8:7), po ataku świetnie dysponowanego Juantoreny. W dalszej części meczu Polacy zaczęli mieć problemy z dokładnym przyjęciem serwisu oraz skutecznością w ataku, co wykorzystali przeciwnicy. Na drugiej przerwie siatkarze z Italii prowadzili (16:12). Nasz zespół miał problem z zatrzymaniem w ataku wspomnianego Juantoreny, Zajcewa i Filippo Lanzy (13:18). W tej sytuacji szkoleniowiec biało-czerwonych zdecydował się na zmianę przyjmującego - miejsce Kubiaka zajął Matusz Mika. Mistrzowie świata walczyli do końca w tej partii, ale ostatnie słowo w tym fragmencie gry należało do Włochów. W ostatniej akcji skutecznym atakiem z prawego skrzydła popisał się Zajcew (25:22).

Partię numer cztery Polska zaczęła na przyjęciu z Kubiakiem i Miką. Do stanu (5:5) zespoły grały punkt za punkt. Następnie inicjatytwę na boisku przejęli włoscy zawodnicy, którzy na przerwie technicznej objęli dwupunktowe prowadzenie (8:6). W ataku nie miał sobie równych Lanza. Po krótkiej przerwie biało-czerwoni zaczęli mieć problemy z atakiem. Raz za razem na blok Włochów natrafiał Kurek (6:10). Stephane Antiga nie czekają na dalszy rozwój wypadków zdecydował się na zmianę rozgrywającego - miejsce Fabiana Drzyzgi zajął Grzegorz Łomacz. Chwilę później serią świetnych zagrywek popisał się Kubiak, dzięki któremu biało-czerwoni zniwelowali stratę punktową do jednego oczka (10:11). Siatkarze z Italii jak szybko stracili prowadzenie, równie szybko wyszli po raz kolejny na prowadzenie (16:13). W tym fragmencie gry włoscy zawodnicy skutecznie blokiem powstrzymywali w ataku Kurka. W końcówce Polacy starali się robić, co tylko mogli, aby powstrzymać w ataku Juantorene i Zajcewa. Włosi do końca utrzymali koncentrację i nie dali sobie wydrzeć z rąk zwycięstwa. W ostatniej akcji Buszek posłał zagrywkę w aut.

Reprezentacja Włoch pokonując Polskę za trzy punkty zapewniła sobie awans na igrzyska olimpijskie. Mecz pomiędzy USA i Argentyną rozstrzygnie, która drużyna wygra Puchar Świata. Jeśli Amerykanie wygrają mecz to do ich rąk trafi trofeum i bilet do Rio. Jeśli podopieczni Johna Speraw'a przegrają z Argentyńczykami, biało-czerwoni zajmą drugie miejsce i uzyskają kwalifikację olimpijską.

Polska - Włochy 1:3 (24:26, 25:22, 22:25, 19:25)