25 27 25 22 19 25 23 25 0 0
3 1
25 19 21 25 25 23 25 18 0 0

PreZero Grand Prix PLS - dzień 3

Sobota jest trzecim dniem, kiedy na Kompleksie Sportowym Wanda w Krakowie rozgrywany jest turniej letni PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkowej. W tegoroczonej edycji udział bierze 14 drużyn PlusLigi i 2 zespoły TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Transmisja wszystkich spotkań na sportowych antenach Polsatu Sport.

Po dwóch dniach rywalizacji z rozgrywkami pożegnały się trzy drużyny plusligowe - Cerrad Enea Czarni Radom, Trefl Royal Seafood Gdańsk, Aluron CMC Warta Zawiercie oraz jedna pierwszoligowa - Chemeko-System Gwardia Wrocław.

Natomiast zespoły, które odniosły po dwa zwycięstwa zapewniły sobie już bezpośredni awans do sobotnich ćwierćfinałów. W tym gronie znalazła się: Asseco Resovia Rzeszów, LUK Lublin, Projekt Warszawa oraz Staropolanka Cuprum Lubin.

-  Każdy z nas się cieszy, że tak wyszło. Nie będziemy ukrywać, że tak naprawdę jesteśmy tutaj po to, żeby dobrze się bawić, ale też lepiej poznać. Tym bardziej z mojej perspektywy, bo jestem nowy w zespole. Cieszę się, że w warunkach podobnych do meczowych, mam szansę poznać chłopaków, a także poza boiskiem. W czasie tego turnieju mamy okazję spędzić więcej czasu w swoim gronie. Mam nadzieję, że nam to pomoże w dalszej części sezonu - powiedział Bartosz Filipiak, atakujący LUK Lublin.

Stawkę ćwierćfinalistów uzupełnią drużyny, które w sobotę w sesji przedpołudniowej wygrają swoje spotkania. O awans do grona najlepszych ośmiu ekip powalczy Jastrzębski Węgiel, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Alsecco Stal Nysa oraz PGE Skra Bełchatów, BBTS AQUA Bielsko-Biała, GKS Katowice, Indykpol AZS Olsztyn oraz Ślepsk Malow Suwałki.

AQUA Bielsko-Biała - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:2 (21:25, 25:22, 8:15)
Triumfatorzy Ligi Mistrzów z poprzedniego sezonu, mimo straty seta, odnieśli stosunkowo łatwe zwycięstwo. Pewnie wygrali pierwszego seta. W drugim przegrywali m.in. 5:8 i 8:10, ale wyrównali. Jednak nie poszli za ciosem i oddali bielszczanom tę partię. W tie-breaku objęli prowadzenie 5:1 i nie wypuścili szansy z rąk, zostając w turnieju.
Statystyki:

GKS Katowice - Jastrzębski Węgiel 0:2 (22:25, 19:25)
W drugim meczu dnia po przeciwnych stronach siatki stanęli katowiczanie i jastrzębianie. Walczyli oni o awans do ćwierćfinału turnieju. Pierwszy set lepiej zaczął się dla Jastrzębskiego Węgla 8:6. Zespół z Katowic nie składał broni. Dzięki serii dobrych zagrywek Dawida Ogórka zbudowali sobie przewagę 15:12. Jastrzębianie walczyli do końca. Dobre i pewne ataki Wojciecha Szweda i Jakuba Popiwczaka dały im remis 19:19. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili jastrzębianie 25:22. GKS ani myślał poddać się bez walki. Drugą odsłonę pojedynku zaczął od prowadzenia 8:5. Jednak w dalszej części to podopieczni Leszka Dejewskiego wyszli na prowadzenie 19:16. Do końca utrzymali odpowiednią koncentrację, zwyciężając pewnie do 19. Ostatni punkt zdobył Stanisław Wawrzyńczyk.
Statystyki:

Indykpol AZS Olsztyn - PGE Skra Bełchatów 2:0 (25:19, 25:16)
Trzecie spotkanie dnia lepiej zaczęli olsztynianie, którzy nie wstrzymywali ręki w ataku 8:4. Do tego w polu serwisowym świetnie spisywał się Mateusz Poręba. W dalszej części Akademicy byli na prowadzeniu 18:12. Utrzymali przewagę do końca. Tę partię zakończył błąd w ataku Karola Kłosa 25:19. Indykpol AZS poszedł za ciosem i w drugim secie szybko objął prowadzenie 5:2. Bełchatowianom nie można było odmówić walki, ale sytuację na boisku kontrolowała drużyna z Olsztyna 20:12. Olsztynianie wygrali pewnie do 16.

Ślepsk Malow Suwałki - Alsecco Stal Nysa 1:2 (25:22, 22:25, 7:15)
Ostatni mecz o utrzymanie się w turnieju zaczął się równo 4:4. W dalszej części spotkania drużyna z Suwałk wysunęła się na prowadzenie o dwa oczka 16:14. Do końca toczyła się równa gra. Premierowa odsłona zakończyła się po autowej zagrywce zespołu z Nysy 25:22. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha nie mieli zamiaru tanio sprzedać skóry. Z akcji na akcję coraz lepiej grał Kamil Dębski 10:5. Ekipa z Nysy kontynuowała swoją dobrą grę 19:13, wygrywając pewnie 25:21. Wygraną pewnym atakiem przypieczętował Dębski. Alseco Stal mocno zmotywowana wyszła na tie-breaka. Przed zamianą stron wypracowała pięć oczek przewagi 8:3. Serią dobrych zagrywek popisał się Kamil Kwasowski. Trzeciego seta drużyna z Opolszczyzny wygrała pewnie 15:7.

Asseco Resovia Rzeszów - LUK Lublin 1:2 (22:25, 25:18 12:15)
W tym spotkaniu zwycięzca spotkania uzyskał bezpośredni awans do niedzielnego półfinału. Premierową odsłonę z wysokiego "c" zaczęli rzeszowianie 8:3. Lublinianie walczyli. Dobrą zmianę dał Szymon Bereza, dzięki któremu LUK zmniejszył dystans do dwóch oczek 12:14. W połowie partii Asseco Resovia ponownie zbudowała przewagę 16:12. Siatkarze LUK Lublin cierpliwie odrabiali straty. Zaciętą końcówkę rozstrzygnęli na swoją stronę 25:22. Druga część pojedynku zaczęła się od równej gry 6:6. W dalszej części rzeszowianie wysunęli się na prowadzenie 16:10. Do końca zagrali bardzo pewnie, wygrywając tę partię 25:18. Tie-break lepiej zaczął się dla siatkarzy Resovii 4:2. Podopieczni Macieja Kołodziejczyka starali się dotrzymać kroku rywalom. Przed zamianą stron tracili dwa oczka 6:8. Końcówka była bardzo emocjonująca. Najpierw na prowadzenie wyszli rzeszowianie 10:7, ale po chwili to lublinianie objęli prowadzenie 13:10. Zwycięstwo pewnym atakiem przypieczętował Bartosz Filipiak 15:12, dając beniaminkowi PlusLigi awans do półfinału PreZero Grand Prix PLS.
Statystyki:

Projekt Warszawa - Staropolanka Cuprum Lubin 0:2 (19:25, 23:25)
Mecz rozpoczął sie od walki punkt za punkt, z minimalną przewagą warszawskiej ekipy 5:4. Jednak im dłużej trwał set, tym lepiej radzili sobie siatkarze z Lubina. Przy zagrywce Marcina Walińskiego odskoczyli na trzy oczka 10:7 i do końca kontrolowali sytuację na boisku. Partię zakończył świetnie spisujacy się Michał Gierżot 25:19. Na początku drugiej odsłony warszawianie poprawili przyjęcie i dzięki temu lepiej spisywali sie w ataku 11:8. Lubinianie nie odpuszczali, szybko odrobili straty i objęli prowadzenie 18:17. W końcówce uzyskali trzy punkty przewagi 23:20 i choć zawodnicy z Projektu Warszawa odrobili część strat, to ze zwycięstwa cieszyła się Staropolanka Cuprum 25:23.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel 0:2 (20:25, 16:25)
Spotkanie lepiej rozpoczęłi jastrzębianie. Postawili na mocną zagrywkę, dobrze spisywali sie w kontrze i szybko uzyskali prowadzenie 6:3. W połowie seta prowadzili sześcioma oczkami 16:10. Kędzierzynianie powoli odrabiali straty 17:14, jednak przewaga rywali była na tyle duża, że nie udało im sie odwrócić losów seta, któego przegrali do 20. Druga odsłona wyglądała podobnie jak poprzednia. Jastrzębianie szybko uzyskali przewagę nad rywalami 8:5 i z każdą kolejną akcją powiększali ją 18:11, 21:14. Byli lepsi w każdym elemencie siatkówki i zakończyli seta wygraną 25:16.
Statystyki:

Indykpol AZS Olsztyn - Alsecco Stal Nysa 2:0 (25:20, 25:23)

W pierwszym secie, po początkowej walce punkt za punkt 5:5, zawodnicy z Olsztyna zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Uzyskali dwa oczka przewagi 13:11, i z każdą kolejną akcją powiększali ją 18:13, 22:18. W końcówce byli już nie do zatrzymania, wygrywając partię do 20. W drugim secie olsztynianie musieli mocno się napracować, aby utrzymać przewagę, którą wypracowali sobie na początku partii 8:3. Zawodnicy z Nysy bowiem poprawili grę i odrobii część strat 18:17. Jednak nie byli w stanie odwrócić losów tej partii. Ostatecznie olsztynianie wygrali 25:23.

Wyniki I dnia PreZero Grand Prix PLS 2021

Jastrzębski Węgiel - Ślepsk Malow Suwałki 2:0 (25:19, 25:21)
Asseco Resovia Rzeszów - Chemeko-System Gwardia Wrocław 2:0 (25:23, 26:24)
LUK Lublin - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:0 (25:23, 25:19)
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Indykpol AZS Olsztyn 2:1 (25:23, 25:21, 15:12)
GKS Katowice - Alsecco Stal Nysa 1:2 (27:25, 21:25, 8:15)
Projekt Warszawa - Trefl Royal Seafood Gdańsk 2:0 (25:20, 25:19)
Cerrad Enea Czarni Radom - Staropolanka Cuprum Lubin 0:2 (23:25, 23:25)
AQUA Bielsko-Biała - PGE Skra Bełchatów 1:2 (22:25, 25:23, 13:15)

Wyniki II dnia PreZero Grand Prix PLS 2021

Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia Rzeszów 1:2 (25:20, 15:25, 11:15)
LUK Lublin - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:0 (25:22, 25:20)
Alsecco Stal Nysa - Projekt Warszawa 0:2 (20:25 18:25)
Staropolanka Cuprum Lubin - PGE Skra Bełchatów 2:1 (24:26, 25:15, 15:11)
BBTS AQUA Bielsko-Biała - Cerrad Enea Czarni Radom 2:0 (25:21, 25:23)
Trefl Royal Seafood Gdańsk - GKS Katowice 1:2 (24:26, 25:18, 16:18)
Indykpol AZS Olsztyn - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:1 (25:21, 21:25, 15:8)
Chemeko-System Gwardia Wrocław - Ślepsk Malow Suwałki 0:2 (21:25, 16:25)

Wyniki III dnia PreZero Grand Prix PLS 2021

Program IV dnia PreZero Grand Prix PLS 2021
Ćwierćfinały
mecz nr 25 godz. 11.00 Jastrzębski Węgiel - Projekt Warszawa
mecz nr 26 godz. 12:15 Asseco Resovia Rzeszów - Indykpol AZS Olsztyn

Półfinały
mecz nr 27 godz. 13.30 LUK Lublin - zw. mecz Jastrzębski Węgiel/Projekt Warszawa
mecz nr 28 godz. 14.45 Staropolanka Cuprum Lubin - zw. meczu Asseco Resovia Rzeszów/Indykpol AZS Olsztyn