Ćwierćfinały Ligi Mistrzów. Na początek polskie derby
Po raz pierwszy w historii Ligi Mistrzów PlusLiga ma aż czterech przedstawicieli w ćwierćfinale. Jeden z nich na pewno wystąpi w rozgrywanym w Turynie turnieju finałowym, a dwa inne nie są bez szans.
20-8 – to bilans występów polskich klubów w Lidze Mistrzów 2025/2026. W fazie grupowej zagrały BOGDANKA LUK Lublin, Aluron CMC Warta Zawiercie, PGE Projekt Warszawa i Asseco Resovia Rzeszów, która dostała „dziką kartę”. W pierwszym etapie najlepiej zaprezentowały się zespoły z Lublina i Zawiercia, które zakończyły rywalizację na pierwszych miejscach i awansowały bezpośrednio do ćwierćfinału. Najlepiej spisali się debiutujący w tych rozgrywkach lublinianie, kończąc rywalizację z kompletem zwycięstw.
Asseco Resovia i PGE Projekt musiały zagrać w barażach, ale przebrnęły je, choć rywali miały wymagających. Rzeszowianie dwukrotnie pokonali Knack Roeselare, a warszawianie przegrali u siebie z Itasem Trentino 2:3, by w rewanżu wygrać w takim samym stosunku, a następnie zwyciężyć w złotym secie.
W kolejnej fazie drużyny zostały rozstawione na podstawie wyników grupowych. Dlatego będziemy mieć polskie derby w ćwierćfinale, czyli rywalizację BOGDANKI LUK-u z PGE Projektem. Ten mecz rozpocznie walkę o prawo gry w Turynie. We wtorek na Torwarze spotkają się drugi i trzeci zespół rundy zasadniczej PlusLigi. Gospodarze zdobyli o jeden punkt więcej, ale w bezpośrednich spotkaniach lepsi byli mistrzowie Polski, którzy u siebie zwyciężyli 3:0, a 8 marca w stolicy 3:1.
Jeśli chodzi o sukcesy w Europie, to oba kluby mają po jednym: w 2024 roku PGE Projekt był najlepszy w Pucharze Challenge, a rok później jego wyczyn powtórzyła BOGDANKA LUK. W lubelskim zespole występuje najbardziej utytułowany zawodnik obecnej edycji Ligi Mistrzów, a jest nim Wilfredo Leon, który wygrywał tez rozgrywki od 2015 do 2018 roku z Zenitem Kazań. Drugim graczem, który zna smak zwycięstwa, jest drugi rozgrywający Rafał Prokopczuk, który w 2021 roku był zawodnikiem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.
Aluron CMC Warta zacznie ćwierćfinały we Włoszech, gdzie zagra z Cucine Lube Civitanovą. Obaj rywale wygrali swoje grupy z bilansem pięciu wygranych i jednej porażki, zdobyli po 15 punktów, a o wyższym rozstawieniu lidera PlusLigi zdecydował lepszy bilans setów. Dzięki temu podopieczni Michała Winiarskiego będą gospodarzami rewanżu, który – przypomnijmy – tak jak poprzednie spotkania w Lidze Mistrzów zostanie rozegrany w Sosnowcu.
Rywal Aluronu CMC Warty zakończył rundę zasadniczą Serie A na szóstej pozycji, jednak w ćwierćfinale trzykrotnie pokonał Itas Trentino i o finał zmierzy się z Raną Verona. Jego liderem jest Bułgar Aleksandar Nikołow, który w pięciu spotkaniach zdobył 110 punktów. Dla porównania, najskuteczniejszy w zespole z Zawiercia Aaron Russell zakończył rozgrywki z 73 punktami. Włoskie media przypominają, że w sezonie 2019/2020 zawodnikiem Cucine Lube był Mateusz Bieniek, kapitan Aluronu CMC Warty.
Asseco Resovia ma teoretycznie najsilniejszego przeciwnika w walce o finały, bo Ziraat Bankkart Ankara to najlepsza drużyna fazy grupowej. Turecki zespół w grupie A stracił tylko trzy sety, a w jego składzie jest kilku zawodników znanych z PlusLigi. Numerem jeden jest oczywiście Tomasz Fornal, a oprócz niego są to Dick Kooy (ZAKSA i PGE GiEK Skra Bełchatów), Trevor Clevenot (Jastrzębski Węgiel), Murat Yenipazar (Barkom Każany Lwów) i Nimir Abdel-Aziz, czwarty najskuteczniejszy gracz Ligi Mistrzów, a przed 11 laty rozgrywający ZAKSY.
Drużyna Asseco Resovii będzie mieć okazję do rewanżu za ubiegłoroczny finał Pucharu CEV, w którym przegrała z Ziraatem 2:3 i 1:3. Strona internetowa europejskiej konfederacji przypomina, że zespół z Ankary jeszcze nigdy w Lidze Mistrzów nie wyeliminowała polskiej drużyny w fazie pucharowej – w 2016 roku odpadła z PGE Skrą, a dwa lata temu – w półfinale z Jastrzębskim Węglem.
W ostatnim ćwierćfinale Guaguas Las Palmas, który awansował do fazy grupowej z kwalifikacji, zagra z Sir Sicoma Monini Perugia, broniącą tytułu.
Program ćwierćfinałów Ligi Mistrzów
- PGE Projekt Warszawa – BOGDANKA LUK Lublin, wtorek, godz. 19
- Guaguas Las Palmas – Sir Sicoma Monini Perugia, wtorek, godz. 20
- Cucine Lube Civitanova – Aluron CMC Warta Zawiercie, środa, godz. 20.30
- Asseco Resovia Rzeszów – Ziraat Bankkart Ankara, czwartek, godz. 18
Rewanże zaplanowane są od 31 marca do 2 kwietnia. Transmisje meczów w Polsacie Sport
Powrót do listy

