Autor:red, fot. Wojtek Borkowski
  09.10.2023 godz. 12:50

Przed startem sezonu 2023/2024: Absolutny beniaminek z Częstochowy


Częstochowska siatkówka kojarzyła się dotąd z AZS-em, zaś Norwid odnosił sukcesy w młodzieżowych kategoriach i powoli piął się do góry wśród seniorów. Ukoronowaniem tej drogi był awans do PlusLigi.

Awans niespodziewany, bo drużyna prowadzona przez Leszka Hudziaka nie była stawiana wśród najpoważniejszych kandydatów na plusligowców. Grała jednak bardzo dobrze i fazę zasadniczką zakończyła na drugiej pozycji. W ćwierć- i półfinale częstochowianie przeszli bez porażki, a w decydujących spotkaniach pokonali 2:1 MKS Będzin, wygrywając decydujący mecz w hali rywala.

PlusLiga to jednak zupełnie inne wymagania, dlatego w Częstochowie doszło do rewolucji kadrowej. Z drużyny, która wywalczyła awans, pozostało tylko siedmiu zawodników, z których tylko rozgrywający Tomasz Kowalski i kapitan drużyny Rafał Sobański (dziewięć razy wybierany MVP spotkania) zaistnieli na najwyższym poziomie. Kontrakty przedłużyli m.in japoński libero Sho Takahasi (drugi w rankingu najlepiej przyjmujących w TAURON 1. Lidze) i Damian Kogut, srebrny medalista tegorocznej letniej uniwersjady, jeden z najskuteczniejszych graczy w poprzednim sezonie.

Spośród transferów do klubu wyróżnia się sprowadzenie Dawida Dulskiego, reprezentanta Polski w Lidze Narodów, jednego z najzdolniejszych atakujących w kraju, podobnie jak Kogut medalista uniwersjady. 21-letni siatkarz został wypożyczony z Aluronu CMC Warty Zawiercie. W Exact Systems Hemarpolu, bo pod taką nazwą zespół będzie występował w PlusLidze, zagra jego wychowanek Piotr Hain, doświadczony środkowy, który ostatni sezon spędził w GKS-ie Katowice, a wcześniej m.in. z Jastrzębskim Węglu i Asseco Resovii Rzeszów. Na środku będzie rywalizował z Bartłomiejem Janusem, byłym graczem PGE Skry Bełchatów.

W kadrze beniaminka jest czterech obcokrajowców. Oprócz wspomnianego już Takahasiego, są to kanadyjski rozgrywający Byron Keturakis i trzej przyjmujący: Amerykanin Kaleb Jenness, Norweg Oscar Espeland i Tunezyjczyk Aymen Bouguerra. Ten ostatni dopiero dołączy do nowej drużyny, gdyż brał udział w kwalifikacjach olimpijskich w Tokio.

Trener Hudziak, dla którego też będzie to debiut na najwyższym poziomie, podkreśla, że ma do dyspozycji szeroką kadrę, a pierwsza szóstka dopiero się wykrystalizuje. Kapitanem drużyny będzie Sobański, tak jak w TAURON 1. Lidze.

Bardzo dobrze się nam współpracuje wszak cały rok razem przepracowaliśmy. Rafał ma ogromne doświadczenie, pomaga mi też w budowaniu atmosfery w drużynie. Jest - można powiedzieć - moją prawą ręką, jeśli chodzi zespół. Razem z ekipą, a z Rafałem, jako kapitanem, wygraliśmy pierwszą ligę, awansując do PlusLigi. Nie widzę zatem innej osoby, która mogłaby zostać kapitanem - tłumaczył w wywiadzie szkoleniowiec Exact Systems Hemarpolu.

W ostatni weekend beniaminek wystąpił w turnieju w Nysie, zajmując w nim czwarte miejsce. Wcześniej zagrał w finale organizowanego w Częstochowie Memoriału Janusz Sikorskiego, przegrywając w PGE GiEK Skrą. Pierwszym rywalem Exact Systems Hemarpolu w PlusLidze będzie Ślepsk Malow Suwałki, a historyczny mecz zostanie rozegrany 23 października o godz. 17.30 w Hali Sportowej Częstochowa.

Exact Systems Hemarpol Częstochowa

Rozgrywający: Tomasz Kowalski, Byron Keturakis

Atakujący: Mateusz Borkowski, Dawid Dulski

Przyjmujący: Rafał Sobański, Krzysztof Gibek, Damian Kogut, Oscar Espeland, Kaleb Jenness, Aymen Bouguerra

Środkowi: Bartosz Schmidt, Bartomiej Janus, Piotr Hain, Łukasz Rymarski

Libero: Sho Takahasi, Marcin Jaskuła

Trener: Leszek Hudziak

Przyszli: Byron Keturakis, Oscar Espeland; Bartłomiej Janus, Piotr Hain, Łukasz Rymarski, Dawid Dulski, Kaleb Jenness, Aymen Bouguerra

Odeszli: Tomasz Kryński, Daniel Popiela, Beau Graham, Damian Biliński, Adam Szewiński, Artur Sługocki

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...
...