Autor:red
  23.05.2023 godz. 20:00

Wielki sezon Tomasza Fornala. Oto siatkarz sezonu w PlusLidze!


Tomasz Fornal trafił do Jastrzębskiego Węgla w 2019 roku. Spora w tym zasługa prezesa Adama Gorola oraz…trenera Roberto Santilliego, który mocno naciskał na ten transfer. 21-latek podpisał wówczas kontrakt na dwa sezony.

- Zawodnik ten otwierał listy życzeń największych polskich klubów, dlatego tym bardziej doceniam pracę, którą wykonał nasz prezes, skutecznie ściągając Tomasza do naszego Klubu oraz jego menedżer, który zaufał naszej koncepcji – podkreślał ówczesny włoski szkoleniowiec JW.

Tomasz Fornal jest wychowankiem UKS 22 Kraków. Jako zawodnik Skry Bełchatów przeszedł przez centralne szkolenie w  SMS PZPS Spała. W 2016 roku trafił do Cerradu Czarnych Radom i w klubie tym zadebiutował w PlusLidze. Łącznie w radomskim klubie spędził trzy sezony. Ma sporo osiągnięć w siatkówce młodzieżowej, z których najważniejszymi są: mistrzostwo Europy i świata kadetów oraz mistrzostwo Europy i świata juniorów. Pochodzi z siatkarskiej rodziny. Jego ojciec Marek jest byłym reprezentantem Polski, a starszy o dwa lata brat Jan również uprawia tę samą dyscyplinę sportu. 

W Jastrzębskim Węglu znali siatkarskie walory Fornala – wysokie umiejętności techniczne, wysoką jakość przyjęcia, ataku, ale i serwisu, bloku czy obrony. Potrzebny był jednak kolejny krok naprzód w karierze – treningi i gra w dużym klubie.

Już po ostatnim sezonie w radomskim klubie otrzymał powołanie do kadry narodowej, dowodzonej wówczas przez Vitala Heynena. W meczu Ligi Narodów w Lipsku doznał urazu stawu skokowego, który wykluczył go z dalszej gry w kadrze. Pojechał z drużyną na turniej finałowy do Chicago, ale nie był w stanie w nim wystąpić. Wraz z drużyną odebrał jednak niespodziewane wówczas brązowe medale tych rozgrywek.

W pierwszym sezonie w Jastrzębskim Węglu zasygnalizował ogromne możliwości. W meczach grupowych Ligi Mistrzów jastrzębianie dwa razy pokonali wielki Zenit Kazań, a Fornal w obu tych meczach został wybrany MVP. Sezon nie został dokończony z powodu pandemii koronawirusa.

W kolejnych rozgrywkach, toczonych w dobie pandemii, Jastrzębskim Węgiel został mistrzem Polski. Dla Fornala był to trudny sezon znaczony kontuzją oraz zakażeniem koronawirusem. Wrócił jednak na najważniejszą część sezonu. W toczonym do dwóch wygranych finale PlusLigi z ZAKSĄ był najlepszym zawodnikiem pierwszego meczu finałowego w Kędzierzynie-Koźlu, a w drugim, decydującym o tytule meczu, był najskuteczniejszym graczem w swoim zespole. Nieco wcześniej, w grudniu 2020 podpisał z jastrzębskim klubem nową, trzyletnią umową.

Po sezonie ligowym przyszło kolejne powołanie do kadry narodowej. Przyjmujący dostał szansę w Lidze Narodów, ale w 12-tce na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021 roku nie zmieścił się. Pojechał do Japonii wraz z drużyną, ale tylko awaryjnie, na wypadek gdyby któryś z zawodników wypadł nagle ze składu. Nic takiego nie miało miejsca, więc tuż przed startem Igrzysk Fornal musiał wracać do kraju. Bolesne doświadczenie. Jeszcze bardziej bolesne było to, że Polska bez niego odpadła w ćwierćfinale IO z Francją. Rozgoryczenie osłodził brązowy medal mistrzostw Europy.

W sezonie 2021/2022 Jastrzębski Węgiel wygrał tylko Superpuchar Polski. W pozostałych rozgrywkach musiał uznać wyższość Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Zawodnik Jastrzębskiego Węgla wygrał ranking, jeśli chodzi o liczbę nominacji do nagrody MVP meczu. Łącznie otrzymał osiem statuetek dla najbardziej wartościowego zawodnika, ale ze względu na ówczesną dominację kędzierzynian i słabszą formę swoją, ale i całej drużyny na finiszu mistrzostw Polski, statystyka ta zeszła na dalszy plan.

We wrześniu 2022 roku został wicemistrzem świata rozgrywanego w Polsce czempionatu globu, a zakończone właśnie tegoroczne rozgrywki należały do niego. Sam początek sezonu miał średni, ale rozkręcał się z każdym miesiącem. Szczytowa forma przyszła na play off PlusLigi. W starciach tych błyszczał pełnym blaskiem na tle bardziej utytułowanych kolegów z ZAKSY, zadając kłam teorii, że nie wytrzymuje presji w meczach o dużą stawkę. Jastrzębski Węgiel w imponującym stylu sięgnął po mistrzostwo Polski, a Fornal był jednym z jego liderów.

Obecnie gwiazda ligi, jeden z najbardziej popularnych siatkarzy w kraju, marketingowa perła jastrzębskiego klubu oraz reprezentacji Polski, a prywatnie miłośnik gier komputerowych, Twitch’a oraz sportowych samochodów.

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...