Autor:redakcja
  23.05.2023 godz. 20:00

Marcelo Mendez. Mistrz Polski trenerem sezonu!


59-letni Argentyńczyk został trenerem Jastrzębskiego Węgla przed minionym sezonem. Do tego czasu jego kariera trenerska najtrwalej związana była z Sadą Cruzeiro. W tym brazylijskim klubie spędził on aż 12 lat, sięgając z nim sześciokrotnie po mistrzostwo kraju, sześciokrotnie po krajowy Puchar, siedmiokrotnie po Klubowe Mistrzostwo Ameryki Południowej trzykrotnie po Superpuchar Brazylii i również trzykrotnie po Klubowe Mistrzostwo Świata. Do tego dochodzą jeszcze liczne medale z innego kruszcu wywalczone z tym klubem.

Jeszcze w trakcie pracy w brazylijskim klubie, w 2018 roku, rozpoczął współpracę z kadrą narodową swojego kraju. W 2021 roku, po trzech latach dowodzenia Albicelestes, wywalczył z nimi brąz Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Sztuka ta udała się Argentyńczykom po raz drugi w historii, po 34 latach przerwy, a w pokonanym polu pozostawili oni swoich odwiecznych rywali z kontynentu, Brazylijczyków. Kontrakt Mendeza z argentyńską federacją obowiązuje do 2024 roku.

Szkoleniowiec Jastrzębskiego Węgla jako trener prowadził także kadrę Hiszpanii, z którą wygrał Ligę Europejską. Ponadto, pracował w klubie Drac Palma z Majorki, z którym m.in. trzy razy zdobył mistrzostwo kraju i dotarł do finału Pucharu Top Teams oraz finału Pucharu CEV. W obu tych europejskich finałach jego drużyna nie sprostała rywalom.

Wśród prowadzonych przez niego klubów nie sposób nie wspomnieć również o CA River Plate, klubie z Buenos Aires, z którym wywalczył mistrzostwo Argentyny i którego barwy sam wcześniej bronił jako zawodnik. W grudniu 2021 roku objął Asseco Resovię Rzeszów po Alberto Giulianim, ale po zakończeniu tamtego sezonu pożegnał się z klubem z Podkarpacia. Wówczas sięgnął po niego Jastrzębski Węgiel.

Trener Mendez przyszedł do Jastrzębskiego Węgla wraz ze swoim asystentem, Brazylijczykiem Henrique Furtado, z którym przez lata współpracował w Sadzie Cruzeiro oraz trenerem przygotowania motorycznego Federico Baronim, Argentyńczykiem, z którym pracuje wspólnie w reprezentacji swojego kraju. To trio odnalazło się w Jastrzębiu-Zdroju doskonale.

Od początku zapowiadał, że chce z tym klubem zdobywać tytuły. I już 26 października 2022, kiedy nadarzyła się pierwsza ku temu okazja, wywalczył z Jastrzębskim Węglem w Lublinie Superpuchar Polski. W pierwszych 11. kolejkach sezonu PlusLigi dowodzona przez niego ekipa prezentowała się znakomicie, ale pod koniec listopada drużynę dopadł kryzys. Przyszły porażki, najpierw niespodziewana z Cuprum Lubin, a następnie kolejne. Mendez zdołał wyprowadzić zespół z dołka i przygotować szczyt formy na najważniejszą część sezonu.  

W fazie play off PlusLigi Jastrzębski Węgiel wszystkich swoich rywali pokonał w trzech meczach, a zwłaszcza starcia finałowe z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle były demonstracją siły jastrzębskiej drużyny. ZAKSA zrewanżowała się jednak jastrzębianom w finale Ligi Mistrzów w Turynie.

Trener Mendez jest typem spokojnego człowieka. Potrafi podnieść głos na zawodników, ale tylko w czasie treningów. Mecze prowadzi zachowując stoicki spokój. Treningi pod jego wodzą nie są długie, ale niezwykle intensywne. W czasie wolnym lubi czytać książki. Swego czasu uczył się też gry na saksofonie. Uwielbia motocykle. W Argentynie posiada model Royal Enfield, natomiast będąc w Brazylii jeździł na Harleyu-Davidsonie. Wielki fan River Plate oraz piłkarskiej reprezentacji Argentyny.

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...