Autor:https://www.slepsksuwalki.pl, redakcja
  19.05.2023 godz. 09:51

Konrad Stajer zawodnikiem Ślepska Malow Suwałki


Konrad Stajer został nowym zawodnikiem Ślepska Malow Suwałki! 29-letni środkowy podpisał z klubem dwuletnią umowę. Stajer reprezentował w minionych trzech sezonach LUK Lublin, w którym rozegrał łącznie 79 spotkań, w tym 45 w PlusLidze.

"Konrad jest bardzo ciekawym, pracowitym i ambitnym zawodnikiem, który każdego roku rozwija swoje umiejętności i szczebel po szczebelku wznosi się w ligowej hierarchii. Nie umknęło to naszej uwadze w momencie, w którym rozpoczęliśmy poszukiwania środkowego na krajowym rynku. Dobre występy Konrada w barwach LUK Lublin w ostatnich trzech sezonach sprawiły, że zdecydowaliśmy się z nim skontaktować, a efektem tego jest rozpoczęcie dwuletniej współpracy. Mamy także w pamięci jego mecz przeciwko naszej drużynie, w którym zaimponował skutecznością i sporą ilością zdobytych punktów. Życzymy Konradowi dobrej gry w barwach Ślepska Malow Suwałki, dużo zdrowia i przede wszystkim wielu, ligowych zwycięstw." - mówi Wojciech Winnik, prezes zarządu Ślepska Malow Suwałki.

Stajer urodził się 30 maja 1994 roku w Sosnowcu. Mierzący 200 cm zawodnik zdobył dotychczas w PlusLidze 168 punktów, w tym aż 17 w meczu... z biało-niebieskimi, rozegranym 20 kwietnia 2022 roku w Lublinie. 29-letni środkowy zanotował także na parkietach krajowej elity 17 asów i 48 bloków. Wcześniej Konrad Stajer reprezentował również barwy MCKiS Jaworzno, AZS AGH Kraków, TS Volley Rybnik oraz MOSiR Bochnia. W Lublinie natomiast udowodnił, że wszystko co najlepsze - ma jeszcze przed sobą, stąd też najbliższe dwa lata spędzi w Suwałkach.

Sylwetka zawodnika:

• Data i miejsce urodzenia: 30.05.1994, Sosnowiec
• Wzrost: 200 cm
• Waga: 92 kg

Statystyki Konrada Stajera w PlusLidze:

• Rozegrane mecze: 45
• Punkty: 168
• Asy serwisowe: 17
• Punkty zdobyte po ataku: 103
• Punkty zdobyte blokiem: 48

Witamy na biało-niebieskim pokładzie, Konrad! - czytamy na strpnie internetowej suwalskiego klubu.

#RazemMożemyWięcej

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...