Autor:red, Fot. cev.eu
  10.03.2023 godz. 08:49

Czy kluby zarabiają na grze w europejskich pucharach?


Od dawna mówi się, że udział w siatkarskiej Lidze Mistrzów to wyłącznie prestiż. CEV chwali się, że z roku na rok pule nagród przeznaczone dla najlepszych drużyn rosną, ale nie są to kwoty, które rzucałyby kluby na kolana.  

W trwającej Ligi Mistrzów Polska ma jeszcze troje przedstwicieli: Jastrzębski Węgiel, Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle oraz Developres BELLA DOLINA Rzeszów. Za wygranie całych rozgrywek dostaną od CEV 500 tys. euro. Zdobywca drugiego miejsca dostanie o połowę mniej, zaś trzeciego - 125 tys. euro. Takie same gratyfikacje finansowe przewidziano zarówno dla drużyn męskich, jak i żeńskich. Zwycięstwo w fazie grupowej oraz pierwszej rundzie play-off CEV wycenione było na 10 tys. euro, natomiast za porażkę – 5 tys. euro.

Za wygraną w ćwierćfinale Ligi Mistrzów można zgarnąć 12 tys. euro, zaś przegrany otrzymuje połowę tej sumy. W półfinale na konto zwycięzcy wpadnie 20 tys. euro, natomiast przegrany będzie musiał zadowolić się kwotą o połowę niższą.

W rundach eliminacyjnych do fazy grupowej są to następujące premie:

* I runda: 3 tys. euro (zwycięstwo) i 2 tys. euro (porażka)

* II runda: odpowiednio: 4 tys. i 3 tys. euro

* III runda: odpowiednio: 6 i 3 tys. euro.

Tyle tylko, że każdy klub startujący w tej edycji Ligi Mistrzów zobowiązany jest jednocześnie dokonać opłaty za uczestnictwo (tzw. participation fee). Zgodnie z taryfikatorem CEV są to następujące kwoty:

* w rundach eliminacyjnych po 2 tys. euro za każdą rundę

* w fazie grupowej kwota ta wzrasta do 25 tys. euro

* w rundzie play off i w ćwierćfinale - po 5 tys. euro

* w półfinale - 10 tys. euro

* w finale - 20 tys. euro

W innych europejskich pucharach wynagrodzenia dla uczestników znacząco spadają. W Pucharze CEV, gdzie o finał rywalizuje PGE Skra Bełchatów, za triumf w finale europejska centrala siatkarska przewiduje 80 tys. euro, a za drugie miejsce – 60 tys. euro. Drużyny wyeliminowane w półfinale mogą liczyć na kwotę 30 tys. euro, a te które odpadły w ćwierćfinale – na 10 tys. euro. Z kolei ci, którzy pożegnali się z Pucharem CEV w rundzie play off – otrzymali 5 tys. euro.

Triumfator najmniej prestiżowego Pucharu Challenge zyska nagrodę w wysokości 50 tys. euro, a finalista – 30 tys. euro. Tutaj nagradzani są jeszcze wyeliminowani w półfinale (15 tys. euro) oraz w ćwierćfinale (10 tys. euro).

W przypadku Pucharu CEV i Pucharu Challenge nie ma natomiast wzmianki o opłatach za uczestnictwo, ale koszty ponoszone przez kluby i tak nie są małe. Według polskich klubów, organizacja meczów w Lidze Mistrzów oscylujące w granicach 100 tys. zł za każdy, a wyjazd to konieczność wydania ok. 80 tys. zł. To pokazuje, że mimo zwiększenia nagród, udział w siatkarskiej Lidze Mistrzów to nadal bardziej prestiż, niż zarobek. 

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...