Autor:redakcja, Fot. Piotr Sumara
  07.01.2023 godz. 18:06

Reprezentacja Polski siatkarzy drużyną 2022 roku w Polsce! Napędza ją PlusLiga! [ZDJĘCIA]


Reprezentacja Polski siatkarzy po raz trzeci została drużyną roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji „Polsat”. Aż 12 z 14 garczy z biało-czerwonej ekipy trenera Nikoli Grbicia występuje w naszej PlusLidze.

Jury doceniło znakomite wyniki polskich siatkarzy w 2022 roku. Reprezentacja Polski zdobyła srebrny medal mistrzostw świata, przegrywając złoto z Włochami. Wcześniej Biało-czerwoni przeszli bardzo trudną drogę do finału, eliminując USA i Brazylię. Docenili to kibice wypełniając do ostatniego miejsca hale w Katowicach i Gliwicach podczas mundialu rozgrywanego w naszym kraju i Słowenii.

Nie był to jedyny sukces reprezentacji Polski, która bardzo dobrze spisała się w Lidze Narodów, zajmując trzecią pozycję. W spotkaniu o brązowy medal Polacy pokonali w Bolonii Włochów. Wcześniej dokonali wielkiego wyczynu, jakim było zdetronizowanie Brazylii na pozycji lidera światowego rankingu. Brazylijczycy byli na czele klasyfikacji od pierwszego notowania, to znaczy przez 20 lat. Ale polscy siatkarze zmniejszali różnicę dzielącą obie drużyny i 12 czerwca znaleźli się na szczycie. Będą na nim przynajmniej do kolejnego reprezentacyjnego sezonu, który zaczyna się w czerwcu.

Męska reprezentacji już po raz trzeci została wybrana na najlepszą drużynę roku. Poprzednio triumfowała w 2014 i 2018 roku, kiedy zdobywała mistrzostwo świata. W poprzedniej edycji plebiscytu także uhonorowano drużynę siatkarzy - najlepsza była Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, zwycięzca Ligi Mistrzów. Kędzierzynianie powtórzyli znakomity wynik w 2022 roku, ale - jak widać po nominacji - konkurencja była większa i wyżej oceniono wynik reprezentacji. Przypomnijmy, że wicemistrzostwo świata zdobyło 13 zawodników z PlusLigi: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk (po mundialu wyjechał do Włoch), Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal, Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba, Paweł Zatorski i Jakub Popiwczak, wspartych Bartoszem Kurkiem. Ten ostatni, kapitan drużyny, jest jedynym siatkarzem, który wygrał plebiscyt "Przeglądu Sportowego", a było to w 2018 roku.

To nie koniec sukcesów polskiej siatkówki w 2022 roku. Na podium mistrzostw Europy stanęły reprezentacja siatkarzy U22 (3. miejsce) i U20 (2. miejsce), a kobieca reprezentacja zajęła w mistrzostwach świata siódme miejsce, najwyższe od 60 lat. Malkontenci przekonali się, że także imprezy siatkarek potrafią w Polsce wypełnić hale.

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...