Autor:redakcja
  24.12.2022 godz. 01:41

Drużyna 17. kolejki PlusLigi


Patrząc na drużynę 17. kolejki, przekonujemy się, jakim potencjałem dysponuje polska siatkówka. W pierwszym składzie najstarsi są Maciej Muzaj, Artur Szalpuk i Aleksander Śliwka, z których najstarszy ma 28 lat.

Przedś‌wiąteczna seria PlusLigi, przedostatnia w 2022 roku, stała pod znakiem niespodzianek. Jastrzębski Węgiel, lider, przegrał z Indykpolem AZS Olsztyn i spadł na trzecie miejsce, mistrz Polski wrócił z Lublina z jednym punktem, a PGE Skra Bełchatów dopiero po tie-breaku pokonała BBTS Bielsko-Biała. Nasza drużyna też jest zaskakującą, zwłaszcza symboliczny pierwszy skład.

Najmłodszym zawodnikiem w tym zestawieniu jest Kuba Hawryluk. 19-letni libero Indykpolu AZS wskoczył do podstawowej szóstki olsztynian i jest jednym z liderów zespołu. Już drugi raz został MVP meczu, a przecież rywalem był lider i główny faworyt do tytułu. Jego zmiennikiem został Luke Perry, jeden z najlepszych zawodników na tej pozycji w PlusLidze.

Olsztyński klub w drużynie kolejki reprezentują jeszcze dwaj gracze, ale nie powinno to dziwić, gdy patrzy się na klasę pokonanego przeciwnika. Postanowiliśmy docenić Joshuę Tuanigę, rozgrywającego bardzo solidnego, często błyskotliwego. Trzecim zawodnikiem Indykpolu AZS jest Mateusz Poręba. Gdy Nikola Grbić powoływał go do reprezentacji na mistrzostwa świata, słychać było głosy wątpliwości, czy nie za wcześnie... 23-letni środkowy w sezonie ligowym udowadnia, że zasłużył na grę w kadrze i na tej pozycji mamy kłopot bogactwa. Także dlatego, że coraz lepiej spisuje się Karol Urbanowicz. 21-latek w spotkaniu Trefla Gdańsk ze Ślepskiem Malow Suwałki skończył 9 z 11 ataków, a jego drużyna wygrała 3:2.

W odwodzie na środku siatki mamy Jakuba Kochanowskiego i Dmytro Paszyckiego, siatkarzy tak dobrych, że są wyróżniani niemal co kolejka.

W pierwszym składzie pozostali nam jeszcze przyjmujący. Tym razem są to bohaterowie mistrzostw świata z 2018 roku - Artur Szalpuk i Aleksander Śliwka. Ten pierwszy znów był kluczowym graczem Projektu Warszawa, potwierdzając, że wraca do mistrzowskiej formy. Śliwka w mundialu we Włoszech zastępował Szalpuka w trudnych momentach (np. w pamiętnym półfinale z USA), a w tegorocznym był już kluczowym zawodnikiem Biało-czerwonych. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle sensacyjnie przegrała w Lublinie, ale kapitan drużyny ustanowił rekord kariery w liczbie zdobytych punktów, który wynosi 29! Alternatywą dla reprezentantów Polski są niesamowity Uros Kovacević i Rafał Kwasowski, który poprowadził PSG Stal Nysa do zwycięstwa nad Cuprum Lubin.

Rezerwy uzupełniają atakujący Szymon Romać z LUK-u Lublin oraz Jan Firlej z Projektu Warszawa, który wysoko pokonał GKS Katowice.

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...