Autor:red, Fot. Paweł Piotrowski
  27.11.2022 godz. 22:14

ERRATA. Trener zmienianym jest. Już TRZECH straciło pracę w tym sezonie


Za nami 12 kolejek w PlusLidze, a już trzech trenerów straciło pracę. Tak jak w poprzednim sezonie pierwsza zmiana miała miejsce w drużynie beniaminka.

BBTS Bielsko-Biała wrócił po czterech latach do PlusLigi. Drużynę do awansu poprowadził Holender Harry Brokking, wcześniej osiągający sukcesy m.in. z ojczystą reprezentacją (2. miejsce w Lidze światowej w 1990 roku i dwa brązowe medale mistrzostw Europy), a w Polsce zdobył srebro z AZS Częstochowa. W październiku 2019 roku przejął zespół z Bielska-Białej, marzący o powrocie do polskiej elity. Udało mu się to w poprzednim sezonie, mimo że drużyna nie była zdecydowanym faworytem. Ale PlusLiga okazała się dla BBTS-u dużym wyzwaniem i dotychczas drużyna wygrała tylko jedno spotkanie (3:2 Cerradem Enea Czarnymi Radom). 5 listopada, czyli po siódmej kolejce, Brokking stracił posadę na rzecz swojego asystenta Serhija Kapelusa. Na razie zmiana nie pomogła, bo w czterech kolejnych spotkaniach beniaminek wygrał tylko jednego seta.

Rozgrywający za trenera

Drugim szkoleniowcem, którego pożegnano, jest Jacek Nawrocki, prowadzący Cerrad Eneę Czarnych, przedostatnich w tabeli. Klub z Radomia podał, że kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron. Radomski zespół dotąd wygrał dwa mecze: inauguracyjny z LUK Lublin (3:2) i rozegrany awansem z 12. kolejki z GKS w Katowicach (3:0). Nawrocki odszedł po spotkaniu z PGE Skrą Bełchatów, z którą był związany przez wiele lat jako zawodnik i trener. Wiadomo już, że Nawrockiego zastąpi Paweł Woicki, dotąd rozgrywający Cerradu Enei Czarnych (na zdjęciu).

Po południu, już po opublikowaniu tego tekstu, ogłoszona została jeszcze jedna zmiana, tym razem w Projekcie Warszawa. Pracę stracił zatrudniony latem Roberto Santilli. Zastąpi go dotychczasowy drugi trener Piotr Graban. 

Wcześniej pojawiały się pogłoski o zagrożonej posadzie Dariusza Daszkiewicza, lecz szefowie klubu z Lublina wytrzymali, a drużyna zaczęła wygrywać, mimo ogromnych problemów kadrowych. W 11. serii sprawiła sensację pokonując na wyjeździe Projekt Warszawa 3:1, a w weekend wygrała 3:2 z Barkomem Każany Lwów.
Aż osiem klubów zmieniło trenera przed sezonem - nowymi są Marcelo Mendez w Jastrzębskim Węgli, Giampaolo Medei w Asseco Resovii, Michał Winiarski w Aluronie CMC Warcie Zawiercie, Tuomas Sammelvuo w Grupie Azoty ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, Igor Juricić w Treflu, Joel Banks w PGE Skrze, Roberto Santilli w Projekcie Warszawa i zwolniony już Nawrocki.

Rekordziści z Lwowa i Katowic

Najdłużej pracującym obecnie trenerem w PlusLidze jest Grzegorz Słaby, dla którego jest to już trzeci sezon w roli pierwszego szkoleniowca GKS Katowice. 39-latek latem 2020 roku zastąpił Daszkiewicza. Co ciekawe, to on wprowadził katowicki zespół do PlusLigi w 2016 roku. Absolutnym rekordzistą jest jednak Ugis Krastins, prowadzący Barkom Każany od 2016 roku (na zdjęciu).

W poprzednim sezonie sześć klubów zdecydowało się na zmianę trenera. Pierwsza zrobiła to Stal Nysa, w której 8 listopada Daniel Pliński zastąpił Krzysztofa Stelmacha, pracującego z drużyną trzy lata. Miesiąc później z Indykpolu AZS Olsztyn niespodziewanie odszedł Marco Bonitta. Krótko zespół prowadził Marcin Mierzejewski, asystent Włocha, a w połowie grudnia zatrudniono Argentyńczyka Javiera Webera.

Nowego roku nie doczekał na stanowisku Alberto Giuliani w Asseco Resovii Rzeszów, ustępując miejsca Marcelo Mendezowi. Argentyńczyk po sezonie nie zdecydował się na pozostanie w rzeszowskim klubie, po czym niespodziewanie przyjął ofertę Jastrzębskiego Węgla. 17 stycznia 2022 roku ze Ślepska Malow Suwałki odszedł Andrzej Kowal, a jego następcą został Dominik Kwapisiewicz.

Zmiany były też w klubach z czołówki. Andrea Gardini, który w poprzednim sezonie zdobył z Jastrzębskim Węglem mistrzostwo Polski, został zastąpiony 14 kwietnia przez Nicolę Giolito, swojego asystenta. Stało się to po pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym, przegranym przez jastrzębian z Treflem Gdańsk. Nie była to jednak ostatnia roszada w tamtym sezonie PLusLigi: 27 kwietnia, dzień po przegranym półfinale, PGE Skra ogłosiła, że jej trenerem nie będzie już Slobodan Kovać. W spotkaniach o trzecie miejsce zespół z Bełchatowa poprowadził Radosław Kolanek, jeden z asystentów Serba.

Wyjątkowy sezon

Wyjątkowy był za to sezon 2020/2021, w którym doszło tylko do dwóch zmian. 21 stycznia Luke'a Reynoldsa zastąpił Gardini, a tydzień wcześniej Roberta Prygla w Cerrad Czarnych pomagający mu wcześnij Dmitrij Skoryj.

We wcześniejszym - 2019/2020 było więcej: w Jastrzębskim Węglu (Santilli - Luke Reynolds - Slobodan Kovać), Indykpolu AZS (Paolo Montagnani - Daniel Castellani), Aluronie CMC Warcie (Mark Lebedev - Kwapisiewicz), Asseco Resovii (Piotr Gruszka - Wojciech Serafin - Emanuele Zanini), BKS Visła Bydgoszcz (Przemysław Michalczyk - Marcin Ogonowski).

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...