Autor:kb
  29.09.2022 godz. 19:45

Transfery z PlusLigi: Gdzie się podziali nasi siatkarze


Po zakończeniu sezonu 2021/2022 PlusLigę opuściło ponad 30 zawodników. Sprawdziliśmy, jakie są ich sportowe losy.

Już pod koniec poprzednich rozgrywek stało się jasne, że trzech siatkarzy zamierza zakończyć karierę sportową. Wszyscy mają łącznie na swoim koncie ponad tysiąc meczów w najwyżej klasie rozgrywkowej, a także dziewięć medali mistrzostw Polski. Najbardziej znany i utytułowany jest Michał Ruciak, złoty i brązowy medalista mistrzostw Europy, zwycięzca Ligi Światowej i drugi w Pucharze Świata z reprezentacją Polski. Z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle wywalczył Puchar Polski, a w PLusLidze siedem razy był na podium.
Kolejni, których nie zobaczymy już na boiskach ligowych, to środkowy Maciej Zajder oraz Michał Żurek. Ten ostatni ma w dorobku dwa medale mistrzostw Polski: złoty z Asseco Resovią Rzeszów i brązowy z Aluronem CMC Wartą Zawiercie w poprzednim sezonie.

Z pozostałych nieobecnych trzech wybrało się do Włoch, a inni do Turcji, Francji, Brazylii i Czech. Kilku innych powróciło w rodzinne strony. Kamil Semeniuk, Milad Ebadipour oraz Dusan Petković, ta trójka zawodników w polskiej ekstraklasie rozegrała łącznie prawie czterysta meczów i to właśnie oni w przyszłym sezonie wystąpi w Serie A: Semeniuk przeniósł się z ZAKSY do Sir Safety Susa Perugii, Petković z Projektu Warszawa do Kioene Padwa, a  Ebadipour - z PGE Skry Bełchatów do Allianzu Mediolan.

Kolejna piątka byłych plusligowców obrała kurs na Francję. Są to: Łukasz Kozub - z Trefla Gdańsk do Stade Poitevin Poitiers, Pablo Crer - z Trefla do Paris Volley, Moritz Reichert z Trefla do Tourcoing LM, Jay Blankenau - z Projektu do Tourcoing LM i José Ademar Santana - z Cerrad Czarnych Radom do Tours VB.

Jak już pisaliśmy, do Turcji wyjechało z naszej ligi dwóch zawodników, zaś do Niemiec jeden: Mateusz Mika - z Trefla do Türşad; Bartosz Bućko - z PSG Stali Nysa do Hatayspor, zaś Michał Superlak zmienił Projekt na VFB Friedrishafen

Byłych plusligowców mamy również w Rumunii, Szwajcarii, Japonii, Argentynie, w Brazylii, Grecji oraz w Czechach. Dla Conte i Sekity będzie to powrót w rodzinne strony, a Robert Taht będzie pierwszym Estończykiem w ekstraklasie brazylijskiej:
* Wojciech Sobala - z LUK Lublin do CSA Steaua Bukareszt
* Igor Gniecki - z LUK do TSV Jona Volleyball (Szwajcaria)
* Facundo Conte - z Aluronu CMC Warty Zawiercie do Ciudad Vóley Buenos Aires
* Robert Täht - z PGE Skry do Vôlei São José dos Campos
* Masahiro Sekita - z Cuprum do JTEKT Stings
* Kévin Klinkenberg - ze Ślepska Malow Suwałki do Foinikas Syros

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...