Autor:Katarzyna Porębska
  18.08.2022 godz. 19:59

XIX Memoriał Wagnera: Polska - Iran 3:0


Polska pokonała Iran 3:0 (25:19, 29:27, 25:17) w drugim meczu XIX Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, który od czwartku do soboty jest rozgrywany w TAURON Arenie w Krakowie. W pierwszym spotkaniu Argentyna pokonała Serbię 3:1. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Argentyną, a Irańczycy zagrają z Serbią.

Do obu drużyn udział w Memoriale Wagnera jest ostatni sprawdzianem przed mistrzostwami świata. W drużynie z Iranu występuje dobrze znany z parkietów PlusLigi - Milad Ebadipour, który grał przez kilka sezonów w PGE Skrze Bełchatów. Natomiast w reprezentacji Polski z czternastu, aż dwunastu zawodników to siatkarze grający w klubach PlusLigi.

Początek pierwszej partii lepiej zaczęli Biało-Czerwoni 4:2. Nie zwalniali ręki w polu serwisowym, m.in. Kamil Semeniuk 6:2. Irańczycy na początku tego spotkania nie wystrzegali się prostych błędów 4:8. W dalszej części Polscy utrzymywali wypracowaną przewagę 14:11. Chwilę później serią bardzo dobrych serwisów odpowiedział Milad Ebadipour, dzięki któremu Iran doprowadził do remisu 14:14. W końcowej fazie polski zespół dobrze czytał grę rywali na siatce i ustawiał szczelny blok 18:15. Do tego punktowe zagrywki na stronę przeciwników zaczął posyłać Marcin Janusz 21:15. Nasz zespół do końca kontrolował sytuację na parkiecie i pewnie wygrał do 19. W ostatniej akcji Irańczycy popełnili błąd w polu serwisowym.

Set numer dwa lepiej zaczął się dla Iranu, który zaczął podejmować większe ryzyko na zagrywce 3:1. Podopieczni Nikoli Grbicia odpowiedzieli natomiast świetną grą w bloku 4:4. W dalszej części obie ekipy grały praktycznie punkt za punkt 8:8 i 11:11. Wystarczył moment, aby Biało-Czerwoni ponownie zbudowali sobie przewagę 15:11. Dobrą dyspozycją w polu serwisowym popisał się Tomasz Fornal. Niestety proste błędy Polaków sprawiły, że w drugiej części tego seta przeciwnicy tracili do rywali zaledwie oczko 17:18. Końcówka była emocjonująca 22:23. To Polacy musieli odrabiać straty. Dzięki udanym kontratakom polskiemu zespołowi udało się doprowadzić do remisu 24:24. Więcej zimnej krwi w ostatnich akcjach zachowali aktualni mistrzowie świata 29:27. Najpierw skutecznym atakiem popisał się Fornal, a chwilę później Polacy zablokowali atak Irańczyków ustawiając szczelny blok na prawym skrzydle.

Trzecia odsłona czwartkowego meczu XIX Memoriału Wagnera zaczęła się od równej gry 5:5. Z każdą kolejną akcją polscy zawodnicy prezentowali coraz lepszy poziom. Punktowali na zagryce oraz czytali grę rywali na siatce 12:9. Przeciwnicy mieli bardzo duże trudności, aby przyjąć i wyprowadzić skuteczną akcję po serwisach Fornala 10:14. Od tego momentu warunki gry dyktowali reprezentanci Polski 18:12. Co ważne, Biało-Czerwoni do końca utrzymali odpowiednie skupie. Nie pozwolili siatkarzom z Iranu nawiązać równorzędnej walki 24:17. Spotknie zakończył autowy atak Irańczyków 25:17.

Polska: Bartosz Kurek, leksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamile Semeniuk, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (L) oraz Tomasz Fornal, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...
...