Autor:pah
  02.08.2022 godz. 11:30

Jedenaście drużyn PlusLigi już przygotowuje się do nowego sezonu


Jedenaście z szesnastu drużyn PlusLigi już przygotowuje się do sezonu. Najpóźniej spośród wszystkich zespołów, które w nadchodzącym sezonie walczyć będą w Lidze Mistrzów Świata, przygotowania rozpoczną Jastrzębski Węgiel i Barkom Każany Lwów.

PlusLiga rozpocznie sezon 2022/2023 1 października. Na dziesięć tygodni przed startem rozgrywek, 25 lipca, do treningów przystąpili gracze Cerradu Czarnych Radom. Trener Jacek Nawrocki uznał, że taki czas jest potrzebny, by odpowiednio przygotować się do sezonu. Podobnego zdania był szkoleniowiec Ślepska Malow Suwałki Dominik Kwapisiewicz, bo drużyna z Podlasia treningi rozpoczęła przygotowania dzień później.

Pozostałe zespoły PlusLigi wznowią lub wznowiły treningi już w sierpniu. Największa grupa drużyn po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie spotkała się w poniedziałek 1 sierpnia. Tego dnia zajęcia wznowiło dziewięć zespołów – Aluron CMC Warta Zawiercie, BBTS Bielsko-Biała, Cuprum Lubin, GKS Katowice, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Indykpol AZS Olsztyn, LUK Lublin, PGE Skra Bełchatów i Trefl Gdańsk.

Część drużyn, jak np. Indykpol AZS, przygotowania rozpoczęły od podstawowych badań. – Chcieliśmy sprawdzić w jakiej formie siatkarze wrócili po wakacjach. Przeprowadziliśmy także kilka testów funkcjonalnych, które pokazują nam, w jaki sposób zawodnicy wykonują podstawowe wzorce ruchowe. Wyniki posłużą nam do sporządzenia indywidualnych planów, które pozwolą w najbliższym czasie nadrobić braki – mówi Grzegorz Krzan, trener przygotowania fizycznego olsztyńskiej drużyny.

W pierwszej części przygotowań siatkarze skupią się na przygotowaniu fizycznym. – W pierwszej części okresu przygotowawczego większy nacisk będziemy kłaść na przygotowanie fizyczne i technikę. Również będzie to czas na wzajemne poznanie się. Praca przez najbliższe dwa miesiące będzie owocować przez cały sezon, więc to bardzo ważny czas – mówi trener Trefla Gdańsk Igor Juricić.

– Pierwszy tydzień będzie wprowadzający, drużyna będzie miała jeden trening dziennie, przejdziemy też wszystkie badania, żeby w drugi tydzień wejść już pełną parą. Od tego momentu będziemy mieli osiem pełnych tygodni przygotowań. Jak zwykle w pierwszym okresie skupimy się na pracy fizycznej. Od września zaczniemy mecze kontrolne, które będziemy rozgrywać w każdy weekend – dodaje szkoleniowiec Aluronu CMC Warty Zawiercie Michał Winiarski.

Trzy drużyny rozpoczną przygotowania w środę – Asseco Resovia Rzeszów, Projekt Warszawa i PSG Stal Nysa – a wicemistrzowie Polski z Jastrzębskiego Węgla na pierwszym treningi mają stawić się w poniedziałek, 8 sierpnia. Również w przyszłym tygodniu do treningów mają przystąpić gracze Barkomu Każany Lwów, którego bazą w najbliższym sezonie będzie Kraków. Lwowski klub kończy formalności związane z pobytem ukraińskich zawodników w Polsce.

...
...
...
...

Newsletter

Sponsor tytularny
Sponsor
Multiagencja Unilink - najlepsze ubezpieczenia OC/AC
Sponsorzy
partnerzy medialni
partnerzy