Autor:Katarzyna Porębska
  28.05.2022 godz. 12:38

Nominowani do tytułu „Siatkarz 20-lecia PLS”: Karol Kłos


Karol Kłos to jeden z najbardziej doświadczonych polskich środkowych, który może pochwalić się aż siedmioma medalami mistrzostw Polski, w tym trzema złotymi. Od dwunastu lat związany z tym samym klubem – PGE Skrą Bełchatów. Zawodnik, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w polskiej siatkówce i po przerwie powraca do kadry narodowej. Środkowy nominowany jest do tytułu „Siatkarz 20-lecia Polskiej Ligi Siatkówki”.

Karol Kłos to zawodnik, który wielokrotnie stał na najwyższym stopniu podium, zarówno w rozgrywkach ligowych, jak i reprezentacji Polski. Do bogatej kolekcji medali brakuje mu tylko krążka Igrzysk Olimpijskich. Po mistrzostwach świata w 2014 roku, kiedy to biało-czerwoni wywalczyli złote medale, a Kłos odebrał indywidualne wyróżnienie dla drugiego najlepszego blokującego turnieju, ówczesny szkoleniowiec Stephane Antiga powiedział – Jest szybkim, kompletnym środkowym, zarówno w bloku, jak i w ofensywie. 

Natomiast Ireneusz Mazur dodał – Ten chłopak ma przed sobą naprawdę wielką przyszłość. Będzie ważną postacią kadry narodowej. To świetny i doświadczony siatkarz, który ma za sobą bardzo dobre sezony ligowe. To zawodnik na wagę złota.

Środkowy jest wychowankiem KS Metra Warszawy. Do pierwszych trenerów ma ogromny szacunek. Wielokrotnie podkreśla, że to właśnie szkoleniowcom z Metra najwięcej zawdzięcza, wkraczając na drogę siatkówki. – Mało się mówi o tych ludziach, a to dzięki nim gram w siatkówkę. Dzięki nim mam dobre życie. Nauczyli mnie nie tylko jak odbijać piłkę – wyznał Kłos.

Przed odejściem z KS Metro Warszawa środkowy był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski kadetów, która w 2007 roku sięgnęła po tytuł wicemistrza Europy kadetów. Zajął również 5. miejsce z drużyną podczas mistrzostw świata kadetów w 2007 roku.
Swoją seniorską karierę rozpoczął od występów w  SKF Legia Warszawa, a po roku przeniósł się na dwa lata do Politechniki Warszawa. Dobra gra w stolicy zaowocowała ofertą z PGE Skry Bełchatów. Pierwszy kontrakt z bełchatowskim klubem popisał przed sezonem 2010/11. To właśnie z tą drużyną rozwiązał worek z medalami – w rozgrywkach PlusLigi, Pucharu Polski, SuperPucharu Polski, Ligi Mistrzów oraz Klubowych Mistrzostw Świata. Łącznie wywalczył w żółto-czarnych barwach 17 medali. A Bełchatów… stał się dla niego drugim domem, w którym mieszka od 12 lat.

– Pamiętam, gdy jako młody chłopak przychodził do nas z Warszawy, dziś staje się legendą klubu. Swoim doświadczeniem i autorytetem stał się też ważną postacią również dla młodszych kolegów – powiedział Konrad Piechocki, prezes KPS Skra Bełchatów S.A po podpisaniu umowy przed sezonem 2021/22 PlusLigi.

Z kolei Kłos dodał – W PGE Skrze spędziłem więcej siatkarskiego życia niż gdziekolwiek indziej. Cały czas mam duże ambicje. To nie tak, że w Bełchatowie mi dobrze i odcinam kupony. Naprawdę dalej chcę grać o najwyższe cele i wygrywać. Czas najwyższy, żeby te dwa lata były fajne, pełne sukcesów.

Zdobyte doświadczenie, ogranie na arenie międzynarodowej nie umknęło uwadze szkoleniowców reprezentacji Polski. Pierwsze powołanie do seniorskiej kadry otrzymał w 2009 roku. Pierwszy sukces przyszedł dwa lata później pod wodzą Andrei Anastasiego. Biało-czerwoni wywalczyli brązowy medal na mistrzostwach Europy. Cenne były również medale Pucharu Świata, Ligi Narodów (wcześniej Ligi Światowej), ale bez wątpienia najcenniejszy to ten z 21 września 2014 roku, czyli złoty medal mistrzostw świata wywalczony w katowickim Spodku. Rok później pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski.
Można byłoby uznać, że po tylu sukcesach środkowy powinien powiedzieć – pas. Nic z tych rzecz!  Kłos przez kolejny sezon będzie bronił barw PGE Skry Bełchatów. Ponadto, otrzymał powołanie do kadry narodowej prowadzonej przez Nikolę Gribicia. Kto, wie czy historia znowu nie zatoczy koła, bowiem na przełomie sierpnia i września Polska ponownie będzie współorganizatorem mistrzostw świat.  

– Gra dla reprezentacji Polski to coś, co wyzwala wiele pozytywnych emocji. Robi się wszystko, by grać jak najlepiej – wyznał Kłos.

Karol Kłos, ur. 8 sierpnia 1989 w Warszawie

Kluby:

2010 – nadal PGE Skra Bełchatów    

2008 – 2010 AZS Politechnika Warszawska    

2007 – 2008 SKF Legia Warszawa    

2005 – 2007 KS Metro Warszawa    

Sukcesy w klubie:

Mistrzostwo Polski: 2011, 2012, 2016

Wicemistrzostwo Polski: 2017

Brązowy medal mistrzostw Polski: 2015, 2016

Puchar Polski: 2011, 2012, 2016

Superpuchar Polski: 2012, 2014, 2017, 2018

Srebrny medal klubowych mistrzostw świata: 2010

Brązowy medal klubowych mistrzostw świata: 2012

Srebrny medal Ligi Mistrzów: 2012
Sukcesy reprezentacyjne:

Mistrzostwo świata: 2014

Srebrny medal Ligi Narodów: 2021

Brązowy medal Ligi Narodów: 2019

Srebrny medal Pucharu Świata: 2011

Brązowy medal Pucharu Świata: 2015, 2019

Brązowy medal mistrzostw Europy: 2011, 2019

Srebrny medal Letniej Uniwersjady: 2013

Nagrody indywidualne:

Drugi najlepszy blokujący Mistrzostw Świata: 2014

Najlepszy blokujący Memoriału Huberta Jerzego Wagnera: 2019

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...

Newsletter

Sponsor tytularny
Sponsor
Multiagencja Unilink - najlepsze ubezpieczenia OC/AC
Sponsorzy
partnerzy medialni
partnerzy