Autor:RM
  22.09.2021 godz. 10:48

Przed sezonem PlusLigi: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


W przemeblowanym składzie i z nowym szkoleniowcem przystępuje do sezonu 2021/2022 najlepszy zespół Europy, wicemistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski. W ekipie z Kędzierzyna-Koźla jest sześciu nowych zawodników.

- Zawsze trudniej się broni niż zdobywa. Teraz będzie się na nas patrzyło przez pryzmat zwycięzców Ligi Mistrzów. Nie będzie łatwo. Drużyny w Polsce i w Europie się zbroją. Obronienie tytułów nie będzie proste. Takie wyzwanie nie pojawia się jednak po raz pierwszy, więc będziemy walczyć – zapowiada prezes klubu z Kędzierzyna-Koźla, Sebastian Świderski. Ekipę Grupy Azoty ZAKSY poprowadzi dobrze znany w Polsce Gheorghe Cretu (pracował już w Olsztynie, Lubinie i Rzeszowie). - Przed nami wymagająca rywalizacja o mistrzostwo Polski, zmierzymy się z wieloma świetnymi zespołami. Każdy z nas jest zmotywowany, aby powtórzyć sukcesy z poprzedniego sezonu  – mówi rumuński szkoleniowiec zespołu z Kędzierzyna-Koźla i dodaje. - Na pewno moje wcześniejsze doświadczenie z Plusligą będzie bardzo istotne, byłoby zresztą dla każdego trenera.  Widziałem wielu  zawodników z tego składu, jako bohaterów w PlusLidze, nie tylko w barwach ZAKSY, ale i innych zespołach. Obserwowałem, jak się rozwijają. Zaczynałem pracę w PlusLidze w 2010 roku kiedy wielu z nich było jeszcze naprawdę młodymi zawodnikami. Łukasz Kaczmarek, kiedy ściągnąłem go do Lubina był młody podobnie, jak Olek Śliwka, który wtedy też był bliski dołączenia do Cuprum. Na pewno znajomość tych zawodników z poprzednich lat jest małym, aczkolwiek dość istotnym szczegółem – mówi Cretu. W jego zespole zabraknie trzech kluczowych graczy: Pawła Zatorskiego, Jakuba Kochanowskiego i Benjamina Toniuttiego. Pozyskano m.in. Marcina Janusza, Norberta Hubera i Erica Shojego. - Zdaję sobie sprawę, że będzie to dla mnie duże wyzwanie, ale czuję, że jestem na to gotowy, Chcę spróbować swoich sił w walce o jak najwyższe cele. Patrząc na przestrzeni lat, to właśnie ZAKSA jest idealnym miejscem, żeby tego spróbować – mówił rozgrywający Marcin Janusz w pierwszej rozmowie dla klubowych mediów. Klub z Kędzierzyna-Koźla będzie miał na libero amerykańskiego gracza Erica Shoji, który zastąpi filara defensywy ZAKSY, Pawła Zatorskiego. - Rozegram pierwszy sezon w PlusLidze. Jestem podekscytowany, bo wiem, że ZAKSA to dobry klub, który broni tytułu zwycięzcy Ligi Mistrzów. Wszyscy w zespole są mili. W klubie jest dobra organizacja. Myślę, że mój cel to zwycięstwo w mistrzostwach Polski i Lidze Mistrzów. Wiem, że poprzedni zespół miał w polskiej lidze drugie miejsce, więc w tym sezonie chcemy wygrać PlusLigę. Jestem na to gotowy – mówi libero Grupy Azoty ZAKSY, a jego rodak David Smith dodaje. - W tym sezonie nasz cel to wygrać PlusLigę i oczywiście dobrze pokazać się w Lidze Mistrzów. To będzie prawdziwa walka, przy takich zmianach w składzie, jakie nastąpiły. Jestem podekscytowany, myśląc co możemy zdziałać razem na boisku i jak wiele osiągnąć – stwierdza amerykański środkowy.

Kadra Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

Rozgrywający: Marcin Janusz, Michał Kozłowski

Przyjmujący: Adrian Staszewski, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, Wojciech Żaliński

Środkowi: Krzysztof Rejno, David Smith (USA), Tomasz Kalembka, Norbert Huber

Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartłomiej Kluth

Libero: Erik Shoji (USA), Korneliusz Banach

 

Sztab szkoleniowy

Trener: Gheorghe Crețu (Rumunia)

Asystenci trenera: Michał Chadała i Adam Swaczyna

Fizjoterapeuci: Paweł Brandt i Bartosz Hołobut

Trener przygotowania fizycznego: Piotr Pietrzak

Statystyk: Marcin Nowakowski

Menedżer drużyny: Dominik Kwapisiewicz

 

Przyszli: trener Gheorghe Cretu (Rumunia), Michał Kozłowski (VERVA Warszawa), Tomasz Kalembka (MKS Będzin), Marcin Janusz (Trefl Gdańsk), Erik Shoji – USA (Fakieł Nowy Urengoj – Rosja), Norbert Huber (PGE Skra Bełchatów), Wojciech Żaliński (Indykpol AZS Olsztyn)

Odeszli: trener Nikola Grbić – Serbia (Sir Safety Perugia - Włochy), Paweł Zatorski i Jakub Kochanowski (obaj Asseco Resovia), Benjamin Toniutti – Francja (Jastrzębski Węgiel), Rafał Prokopczuk (Mickiewicz Kluczbork), Mateusz Zawalski (Norwid Częstochowa), Dominik Depowski (Aluron CMC Warta Zawiercie), Piotr Łukasik (Ślepsk Suwałki).

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...