Autor:redakcja, CEV
  06.08.2021 godz. 19:13

Byli i obecni gracze PlusLigi zagrają w sobotę o olimpijskie złoto


Ekipy Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego i Francji zagrają w sobotnie popołudnie o złoty medal igrzysk olimpijskich Tokio 2020. W składzie tej drugiej zobaczymy kilku byłych i obecnych graczy klubów PlusLigi. Trenerem pierwszej jest Fin Tuomas Sammelvuo, były gracz Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Tuomas Sammelvuo może pochwalić się imponującą karierą klubową, grał w zespołach z całego świata. Reprezentował Finlandię w 296 meczach, ale nigdy nie wystąpił na mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich. Po zakończeniu kariery sportowej w 2013 roku został głównym trenerem swojej narodowej drużyny, awansując z nią do mistrzostw świata po 32-letniej nieobecności. Ale po pięciu latach z zespołem Suomi otrzymał znacznie większą misję. W 2019 roku został głównym trenerem Sbornej, co dało mu możliwość spełnienia swoich największych marzeń.

- Za mną długa podróż, po której dostałem się na igrzyska. To było moje marzenie. W 1984 roku oglądałem z ojcem ceremonie otwarcia. Leżeliśmy na materacu w naszym domku przed telewizorem. Byłem zafascynowany - powiedział Tuomas Sammelvuo i dodał, że ma wspaniałych zawodników i to jest najważniejsze. Możemy realizować swoje marzenia.

Historia Laurenta Tillie jest zupełnie inna. Zagrał w IO w 1988 i 1992 roku, a w reprezentacji 406 razy, wywalczył srebrny i brązowy medal EuroVolley. 57-letni Tillie jest u steru francuskiej drużyny od 2012 roku, prowadząc Francję m.in. dwóch zwycięstw w Lidze Światowej FIVB (2015 i 2017) i korony europejskiej w 2015 roku. Jednak medal igrzysk to co innego. - To ogromne szczęście dla francuskiej siatkówki, dla wszystkich moich towarzyszy gry takich jak Fabiani, Jurkowitz, Faure, Bouvier, Mazzon i inni oświadczył dla Francuskiego Związku Piłki Siatkowej (FFVB). Pytanie tylko jakiego koloru będzie krążek?

Ponad dwudziestu zawodników z klubów PlusLigi wzięlo udział w turnieju siatkówki mężczyzn podczas 32. Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Najwięcej olimpijczyków miał wicemistrz Polski, Grupa ZAKSA Kędzierzyn-Koźle miała pięciu przedstawicieli w Tokio. Czterech graczy reprezentowało PGE Skrę Bełchatów, a trzech Asseco Resovię Rzeszów. W reprezentacji Francji zagrają w Tokio Benjamin Toniutti i Stephen Boyer (obaj Jastrzębski Węgiel). Zobaczymy też francuskich siatkarzy, którzy w przeszlości występowali w PlusLidze.

Program meczów o medale:
o 3 miejsce
6.30 Argentyna - Brazylia

o 1 miejsce
14.15 Francja - Rosyjski Komitet Olimpijski

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...