Autor:redakcja
  02.08.2021 godz. 17:22

Tokio 2020: którą nogą wstanie we wtorek Earvin N'Gapeth


Siatkarze Francji nie zdobyli jeszcze olimpijskiego medalu, ale jest u nich ogromne pragnienie osiągnięcia tego sukcesu. Wydawało się, że zrobią to w 2016 roku. Rok przed igrzyskami w Rio de Janeiro w pięknym stylu zdobyli mistrzostwo Europy. Wielu ekspertów i kibiców zachwycało się ich grą. Byli zaliczani do faworów olimpijskiej rywalizacji. Ostatecznie nie wyszli z grupy.

Przed pięciu laty jedną z przyczyn niepowodzenia był, zdaniem Francuzów, zbyt krótki okres aklimatyzacji. Reprezentacja przyleciała pięć dni przed pierwszym meczem. Zawodnocy nie zdołali przyzwyczaić się do warunków. Teraz nie popełnili już tego błędu. Do Japonii przybyli dużo wcześniej i w Okinawie zorganizowali pełne zgrupowanie.

Igrzyska w Tokio będą pożegnaniem z kadrą narodową trenera Laurenta Tillie. Stanowisko szkoleniowca  reprezentacji zajmował od 2012 roku. Zdacydował się przejść do pracy klubowej i podpisał czteroletni kontrakt z Panasonic Panthers. Ostatni raz trenował klub w sezonie 2016/17. Były to zawodniczki RC Cannes. Jego zmiennikiem będzie słynny Brazylijczyk Rezende.

Mają dobrych zawodników i wyrównany skład. Umiejętnie bronią, szybko grają i atakują. Libero Grebennikov jest jednym z najlepszych na świecie na swojej pozycji. Podbijając piłki stwarzają kolejne szanse do kontry. W drużynie jest komu uderzyć piłkę.

Mocna jest też ławka rezerwowych. Pary atakujących i rozgrywających prezentują podobny poziom. Do tego dochodzą doświadczeni środkowi i przyjmujący. Mistrz olimpijski i świata Ryszard Bosek podkreśla, że "jest to zespół, który gra bardzo emocjonalnie." W klubach PlusLigi grało i gra wielu francuskich graczy. Kilku znich zobaczymy w meczu z Polską w Tokio. Od przyszłego sezonu Benjamin Toniutti i Stephen Boyer zagrają w barwach Jastrzębskiego Węgla.

Dodać można, że na fali potrafią zmieść każdego z parkietu. Gdy jednak nie ma pozytywnych emocji, gra Francuzów bardzo szybko sypie się. A jeżeli Earvin N'Gapeth wstanie lewą nogą i w trakcie spotkana zacznie cudować, to w ogóle dochodzi do katastrofy.

Oba zespoły spotkały się w Gdańsku na światowym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk Tokio 2020. Polacy byli bezkonkurencyjni.

Miejsce Francji w rankingu FIVB: czwarte
Udział w IO: 3 razy: 1988, 1992, 2004, 2016
Miejsce na IO:  8. miejsce (1988), 11. miejsce (1992), 9. miejsce (2004), 9. miejsce (2016)

Skład reprezentacji Francji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020:
rozgrywający: Benjamin Toniutti, Antoine Brizard,
atakujący: Jean Patry, Stéphen Boyer
środkowi: Barthelemy Chinenyeze, Nicolas Le Goff, Daryl Bultor
przyjmujący: Kévin Tillie, Earvin N’Gapeth, Trévor Clévenot, Yacine Louati
libero: Jenia Grebennikov.

Prawdopodobny wyjściowy skład: Toniutti, Patry, Chinenyeze, Le Goff, Tillie, N'Gapeth, Grebennikov (l)

Mecze 1/4 finału rozegrane zostaną we wtorek 3 sierpnia.
Kanada (A4) – Rosyjski Komitet Olimpijski (B1) (godzina 2.00)
Japonia (A3) – Brazylia (B2) (6.00)

Włochy (A2) – Argentyna (B3) (10.00)
Polska (A1) – Francja (B4) (14.30)

.

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...