Autor:Kamil Składowski
  23.03.2020 godz. 08:57  |   0

RetroPlusLiga: argentyńskie złoto


Kolejny sezon dominacji PGE Skry Bełchatów i fantastyczna forma Wkręt-Metu Domeksu AZS Częstochowa, który zagrał w ligowym finale i wywalczył Puchar Polski.

– To był jeden z najbardziej nieprzewidywalnych sezonów w historii Polskiej Ligi Siatkówki – przyznał po zakończeniu rozgrywek prezes PLPS Artur Popko. – Po Puchar Polski, ku zaskoczeniu wszystkich kibiców, sięgnął Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa, pokonując w finale Jastrzębski Węgiel, zespół, który dzień wcześniej w półfinale wyeliminował PGE Skrę Bełchatów. Ukoronowaniem całego sezonu, jak również dziesięciu lat współpracy marki Plus z Polską Siatkówką, było podpisanie umowy sponsorskiej z Polkomtelem S.A., na mocy której od rozgrywek 2008/09 Plus będzie przez najbliższych pięć lat sponsorem tytularnym ekstraklasy – dodawał prezes.

Chwalona za całe rozgrywki ekipa z Częstochowy wdarła się przebojem do finału PLS,  tam jednak czekała na nią PGE Skra, której już po raz czwarty z rzędu nie udało się nikomu w Polsce zatrzymać. Bełchatowianie, prowadzeni przez Argentyńczyka Daniela Castellaniego i dowodzeni na boisku m.in. przez Stephane’a Antigę, nie dali częstochowianom żadnych szans. W pierwszym starciu finału wygrali gładko 3:0.
– To był bardzo dobry mecz w wykonaniu gospodarzy. Wiedzieliśmy, że to zespół, który gra bardzo dobrze taktycznie. Próbujemy ich naśladować, ale dzisiaj to się nam nie udało. Skra szybko ułożyła sobie mecz. Pozostał niedosyt, bo wszyscy liczyli na wielkie widowisko, a zagraliśmy poniżej oczekiwań – powiedział trener AZS Częstochowa Radosław Panas, a Daniel Castellani dodał: – Cieszę się ze zwycięstwa, lecz to już historia. Trzeba pamiętać, że do mistrzostwa potrzeba trzech zwycięstw.

Argentyńczyk był bardzo ostrożny, jednak szczególnie w drugim meczu nie miał powodów do niepokoju, gdyż PGE Skra znowu zwyciężyła z łatwością 3:0. – Taka nasza gra to efekt ciężkiej pracy przed turniejem finałowym o Puchar Polski. Także turniej finałowy Ligi Mistrzów dał nam pozytywnego kopa – stwierdził Piotr Gruszka (PGE Skra po raz pierwszy organizowała w Łodzi turniej finałowy Champions League i zdobyła brąz po pokonaniu 3:2 Sisleya Treviso).

Dopiero trzecie finałowe starcie przyniosło wielkie emocje, a o wszystkim zdecydował piąty set. Wygrała go PGE Skra, która po raz czwarty z rzędu została mistrzem Polski. – Wiedzieliśmy, że mecz w Częstochowie będzie ciężki, ale wykrzesaliśmy z siebie wszystkie siły, by wygrać tie-breaka. Trzy moje ostatnie sezony to trzy złote medale za mistrzostwo Polski ze Skrą. Wiek jednak robi swoje i zdobyciem tego tytułu kończę karierę zawodniczą – powiedział po ostatnim gwizdku finału Krzysztof Stelmach.

– To przyjemność trenować taką drużynę, jak Skra, w której każdy zawodnik i na zajęciach, i w meczach daje z siebie wszystko. AZS zawiesił nam dzisiaj wysoko poprzeczkę i zagrał najlepszy mecz przeciwko mojej drużynie. Cieszę się, że go wygraliśmy – podsumował trener Castellani, a kapitan Wkręt-Metu Domeksu AZS Krzysztof Gierczyński uzupełnił: – Chcieliśmy się zrewanżować Skrze za dwie porażki w Bełchatowie, które wynikały ze zmęczenia meczem półfinałowym z Jastrzębskim Węglem. Byliśmy bliscy sukcesu, ale w sumie i tak osiągnęliśmy więcej niż spodziewaliśmy się przed sezonem.

– Sezon 2007/08 to także fantastyczne wyniki polskich ekip w europejskich pucharach. Każdy taki sukces utwierdza nas w przekonaniu, ze praca którą rozpoczęliśmy w 2000 roku, powołując Polską Ligę Siatkówki, nie poszła na marne. Dążymy do tego, aby mieć w pełni profesjonalną ligę, jedną z najlepszych w Europie – podsumował prezes Popko.

TABELA RUNDY ZASADNICZEJ PLS
        Zespół    Mecze    Pkt    Sety
    1.    PGE Skra Bełchatów    18    47    52:17
    2.    Wkręt-Met AZS Częstochowa    18    40    45:21
    3.    Jastrzębski Węgiel    18    37    45:26
    4.    Mlekpol AZS Olsztyn    18    32    41:27
    5.    Asseco Resovia    18    28    34:35
    6.    ZAKSA Kędzierzyn-Kożle    18    28    33:37
    7.    Jadar Radom    18    18    27:43
    8.    Płomień Sosonowiec    18    15    23:46
    9.    Politechnika Warszawa    18    13    23:4\4
    10.    Delecta Bydgoszcz    18    12    20:47
n Obowiązywała punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 pkt za przegraną 1:3 i 0:3; awans do play-off: 1–8.; ostatnia ekipa spadek, 9. drużyna baraż.


FAZA PLAY-OFF

{I RUNDA}
n PGE Skra Bełchatów – Płomień Sosnowiec 3–1 (3:0, 3:0, 1:3, 3:0)
n Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa – Jadar Radom 3–0 (3:2, 3:2, 3:0)
n Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3–1 (1:3, 3:0, 3:0, 3:1)
n Mlekpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia Rzeszów 3–2 (3:2, 2:3, 1:3, 3:2, 3:2)


{II RUNDA}
[O 9. miejsce:]
n J.W. Construction Osram AZS Politechnika Warszawa – Delecta Bydgoszcz 4–3 (3:2, 0:3, 1:3, 3:0, 3:2, 0:3, 3:1)
[O miejsca 5–8.:]
n ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jadar Radom 2–0 (3:0, 3:0)
n Asseco Resovia – Płomień Sosnowiec 2–1 (3:2, 1:3, 3:0)
[O miejsca 1–4:]
n Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa – Jastrzębski Węgiel 3–2 (1:3, 3:1, 3:0, 0:3, 3:0)
n PGE Skra Bełchatów – Mlekpol AZS Olsztyn 3–1 (3:0, 0:3, 3:1, 3:0)

{III RUNDA}
[O 7. miejsce:]
n Płomień Sosnowiec – Jadar Radom 2–0 (3:0, 3:0)
[O 5. miejsce:]
n Asseco Resovia – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2–1 (3:0, 1:3, 3:1)
[O 3. miejsce:]
n Mlekpol AZS Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 3–0 (3:2, 3:1, 3:1)
[O 1. miejsce:]
n PGE Skra Bełchatów – Wkręt-Met Domex AZS 3–0 (3:0, 3:0, 3:2)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
    1.    PGE Skra Bełchatów
    2.    Wkręt-Met Częstochowa
    3.    Mlekpol AZS Olsztyn
    4.    Jastrzębski Węgiel
    5.    Asseco Resovia
    6.    ZAKSA Kędzierzyn
    7.    Płomień Sosnowiec
    8.    Jadar Radom
    9.    Politechnika Warszawa
    10.    Delecta Bydgoszcz
DRUŻYNY MEDALISTÓW
{PGE Skra Bełchatów:} Maciej Dobrowolski, Mariusz Wlazły, Krzysztof Stelmach, Piotr Gruszka, Janne Heikkinen (Finlandia), Mikołaj Sarnecki, Dominik Witczak, Alex Damiao (Brazylia), Paweł Maciejewicz, Daniel Pliński, Stephane Antiga (Francja), Robert Milczarek, Radosław Wnuk, Bartłomiej Neroj, Daniel Lewis (Kanada), Michał Bąkiewicz. [Trener:] Daniel Castellani (Argentyna).

{Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa:} Krzysztof Gierczyński, Piotr Gacek, Piotr Nowakowski, Marcin Wika, Paweł Woicki, Bartosz Janeczek, Wojciech Gradowski, Brook Billings (USA), Andrzej Stelmach, Andrzej Wrona, Phil Eatherton (USA), Krzysztof Wierzbowski, Robert Szczerbaniuk. [Trener:] Radosław Panas.

{Mlekpol AZS Olsztyn:} Sinan Tanik (Turcja), Wojciech Grzyb, Marcin Lubiejewski, Frank Dehne (Niemcy), Paweł Zagumny, Artur Jacyszyn, Paweł Kuciński, Bjorn Andrae (Niemcy), Marcin Kudłacik, Grzegorz Szymański, Michał Ruciak, Grzegorz Pietkiewicz, Łukasz Szablewski, Paweł Siezieniewski, Richard Lambourne (USA), Tomasz Stańczuk, Marcin Możdżonek, Marek Wawrzyniak. [Trener:] Ireneusz Mazur, później Mariusz Sordyl.

EKSPERT
Paweł Woicki, gracz Wkręt-Metu Domeksu AZS Częstochowa
To był dla mnie bardzo udany i pamiętny sezon. Spełniłem wtedy jedno z moich największych marzeń – wywalczyłem miejsce w drużynie narodowej i pojechałem do Pekinu na igrzyska olimpijskie. To było dla mnie coś wspaniałego, a bez tak udanego sezonu nie byłoby to możliwe. Zapamiętałem jeszcze naszą męską rozmowę w szatni po porażce z AZS Olsztyn. Było ostro, każdy swoje dorzucił, lecz to nasze gadanie przyniosło efekty – niedługo później zdobyliśmy Puchar Polski, a potem zagraliśmy w finale Polskiej Ligi Siatkówki. Wtedy w szatni narodziła się fajna grupa ludzi, która spowodowała, że to był tak udany okres w mojej karierze. To właśnie tę paczkę ludzi wspominam jak najlepiej, byliśmy mocni jako grupa i dobrze się ze sobą czuliśmy. No i całkiem nieźle graliśmy.

GWIAZDA SEZONU
Mariusz Wlazły (PGE Skra Bełchatów)
– To proste: kto ma Wlazłego, ten wygrywa. Odkąd Mariusz pojawił się na parkietach, Skra zdobywa wszystkie trofea – skomentował kiedyś triumfy Skry Paweł Papke, i to zdanie przeszło do historii polskiej siatkówki. Trudno odmówić mu racji. Przyznawał ją kiedyś nawet... sam Wlazły: – Moja kariera w Polskiej Lidze Siatkówki jest rzeczywiście zadziwiająca. Gram dopiero trzy i pół roku i najpierw zajęliśmy czwarte miejsce, a teraz trzy razy z rzędu zdobyliśmy zarówno mistrzostwo, jak i Puchar Polski – mówił 23-latek. Po sezonie 2007/08, gdy znowu poprowadził Skrę do złotego medalu, postanowił nie wyjeżdżać za granicę, choć mógł przebierać w ofertach. – W Polsce moje dochody będą na pewno znacznie niższe, ale godziwe, więc wolałem tu zostać. W tym klubie traktują mnie jak człowieka, a nie jak maszynkę do zdobywania punktów – twierdził Wlazły.


ZESPÓŁ SEZONU (głosowanie wg „Przeglądu Sportowego")

Mariusz Wlazły (PGE Skra Bełchatów) – 18 głosów
Dawid Murek (Jastrzębski Węgiel) – 17 głosów
Stephane Antiga (PGE Skra Bełchatów) – 16 głosów
Paweł Woicki (Wkręt-Met Domex AZS) – 15 głosów
Daniel Pliński (PGE Skra Bełchatów) – 12 głosów
Robert Szczerbaniuk (Wkręt-Met Domex AZS) – 9 głosów
najlepszy libero: Krzysztof Ignaczak (Asseco Resovia) – 18 głosów


LICZBY SEZONU

8 – nagród MVP dla najlepszego zawodnika meczu zgarnęli w tym sezonie Mariusz Wlazły (PGE Skra) i Robert Prygiel (Jastrzębski Węgiel).

57,12 – procent skutecznych ataków wykonał najlepszy siatkarz sezonu Mariusz Wlazły (PGE Skra).

1794 – widzów średnio oglądało każde ze spotkań PLS w sezonie 2007/08.

48 600 – widzów oglądało w halach mecze Asseco Resovii, to rekord PLS w sezonie 2007/08.

247 550 – widzów łącznie obejrzało na żywo mecze sezonu 2007/08 Polskiej Ligi Siatkówki.

 Przejdź do forum (0)

Dołącz do rozmowy o tej wiadomości na forum

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...

Newsletter

POBIERZ NASZĄ APLIKACJĘ

Jedziesz samochodem? Nie możesz oglądać meczu, ale z chęcią posłuchasz na żywo?

Pobierz naszą aplikację mobilną z funkcją czytania wyniku!

Na dodatek będą go podawać Karol Kłos z PGE Skry Bełchatów i jedna z największych gwiazd kobiecej siatkówki ostatnich lat – Ania Werblińska. Pobierz, posłuchaj, kibicuj PlusLidze i Lidze Siatkówki Kobiet.

 
 
 
sponsor tytularny
sponsorzy
media
partnerzy
partnerzy instytucjonalni

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij