zw. E lub F
··· ···
zw. E lub F

Środa z PlusLigą: GKS Katowice - MKS Będzin 3:1

GKS Katowice pokonał MKS Będzin 3:1 (25:21, 23:25, 25:22, 27:25) w meczu 7. kolejki PlusLigi. Gospodarze przystąpili do spotkania w dobrych humorach po ostatnim wyjazdowym spotkaniu i tylko w drugim secie pozwolili gościom przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. MVP został wybrany Jakub Jarosz.

GKS Katowice przystąpił do derbowego starcia z będzińskim klubem po pragnionym zwycięstwie. W Bydgoszczy katowiczanie stoczli zacięty bój, który ostatecznie wygrali 3:2. Bohaterem spotkania Jakub Szymański, który jeszcze przed pierwszym gwizdkiem środowego meczu podkreślał, że wszyscy muszą mocno się skupić przed pojedynkiem z MKS-em Będzin.

- Przed nami ważne spotkanie z MKS-em Będzin. Chcemy w nim pokazać taką siatkówkę, jaką graliśmy od trzeciego seta z BKS-em. Trzeba będzie mocno się skupić na tym meczu, zacząć ze spokojem i od początku mieć w sobie radość z grania. Żeby znowu nie „zjadło” nas nastawienie, że koniecznie musimy wygrać i to za komplet punktów - powiedział Jakub Szmański, cytowany na oficjalnej stronie GKS Katowice.

Będzinianie na pewno nie sprzedadzą skóry. Przegrali wszystkie swoje dotychczasowe mecze, ale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. We wtorek klub potwierdził zakontraktowanie Grzegorza Pająka, który zastąpił kontuzjowanego TJ Sandera. Kanadyjski rozgrywający z powodu kontuzji rozwiązał kontrakt z MKS-em.

Pierwszą partię lepiej rozpoczęli gospodarze. Serią bardzo dobrych zagrywek popisał się Jakub Szymański 4:2 i 5:2. Do tego w kontrataku świetnie spisywał się Jakub Jarosz. Będzinianie starali się odrabiać straty. Dobre ataki ana Fornala pozwoliły im zniwelować różnicę do jednego oczka 7:8. Jednak w kolejnych akcjach dużo skuteczniejsi byli siatkarze GKS-u 12:9. Dobrze czytali grę na siatce i ustawiali szczelny blok 14:10. Od tego momentu goście nie potrafili znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać rozpędzonych rywali 14:20. Popełniali przy tym sporo, niewymuszonych błędów. Co prawda w końcówce premierowej odsłony spotkania będzinianie odrobili kilka oczek 20:23, ale ostatnie słowo należało do zespołu z Katowic. Ostatni punkt, dzięki atakowi po bloku zdobył Jarosz 25:21.

MKS Będzin szybko wyciągnął wnioski z porażki. Kolejnego seta zaczął od prowadzenia 6:3. Z akcji na akcję coraz skuteczniejszy był Purya Fayazi 7:3. Katowiczanie mieli spory problem, żeby zatrzymać przeciwników 4:8. Podopieczni Dariusza Daszkiewicza nie mieli zamiaru poddać się bez walki. Dzięki dobrej obronie i skutecznym kontratakom zniwelowali stratę do dwóch oczek 10:12. Z czasem zawodnicy MKS-u zaczęli popełniać proste błędy, które wykorzystali gospodarze 14:14. Do końca seta gra była wyrównana. Jednak tym razem to drużyna z Będzina zachowała więcej zimnej krwi 25:23. W ostatniej akcji Grzegorz Pająk popisał się skuteczną kiwką.

Trzeci set od pierwszej do praktycznie ostatniej akcji grany był punkt za punkt. Żadnej drużynie nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi punktowej 10:10 i 16:16. Dopiero w drugiej połowie GKS Katowice, dzięki dobrej grze blokiem wypracował trzy oczka przewagi 21:18. W tej partii blok okazał się kluczowym elementem do zwycięstwa. W ostatniej akcji tego seta Jan Nowakowski właśnie blokiem zatrzymał atak Faryny 25:22.

Kolejna odsłona meczu rozpoczęła się od prowadzenia GKS-u 4:0. Podopieczni Jakuba Bednaruka nie mieli zamiaru oddać tej partii bez walki. Dość szybko doprowadzili do remisu 9:9. Tym razem to katowicki zespół musiał gonić wynik i szukać okazji do zrobienia serii, dlatego korzystał, ile mógł z pierwszego tempa i mocnej zagrywki. MKS oparł się na sile Rafała Faryny 20:20 i dopiero po pojedynczym bloku Firleja, katowiczanie odskoczyli na dwa oczka 22:20. Do końca gra była bardzo zacięta i emocjonująca 23:23 i 24:24. Ostatecznie w dwóch akcjach zapunktował Adrian Buchowski. Najpierw popisał sie skutecznym atakiem po bloku, a chwilę później posłał na stronę rywali asa serwisowego 27:25.