Autor:Katarzyna Porębska, foto CEV
  14.08.2018 godz. 14:10

W środę rozpoczynają się eliminacje do ME 2019


Mistrzostwa Europy w 2019 roku będą prawdziwie historyczną edycją tej imprezy. W turnieju udział wezmą 24 drużyny, a za organizację tych mistrzostw odpowiedzialne będą cztery kraje - Francja, Słowenia, Belgia i Holandia. Od środy rozpoczynają się eliminacje do przyszłorocznego turnieju Starego Kontynentu, które zakończą się na początku stycznia 2019 roku. Wśród 26 reprezentacji, które powalczą o bilet na mistrzostwa Europy znalazła się Hiszpania. - Naszym celem jest uzyskanie awansu. Jesteśmy dobrze przygotowani i mam nadzieję, że zrealizujemy nasze założenia - powiedział Miguel Angel De Amo, były rozgrywający AZS Częstochowa.

Zapewniony udział w przyszłorocznych mistrzostwach Europy 2019 mają gospodarze turnieju, czyli Francja, Słowenia, Belgia oraz Holandia oraz osiem drużyn zakwalifikowanych na podstawia klasyfikacji końcowej LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017, tj. Rosja, Niemcy, Serbia, Włochy, Bułgaria, Czechy, Polska i Turcja.

Pozostałe 26 reprezentacji weźmie udział w eliminacjach, które rozpoczną się w sierpniu 2018 roku, a zakończą na początku stycznia 2019 roku. Drużyny zostały podzielone na siedem grup. Zwycięzcy wszystkich grup oraz pięć drużyn sklasyfikowanych na drugim miejscu w grupie z najlepszymi wynikami wywalczą awans do mistrzostw Europy 2019. Ze względu na to, że w dwóch grupach są trzy zespoły, a w pozostałych pięciu cztery, wynik meczu z zespołem z czwartego miejsca w grupie nie będzie brany pod uwagę przy porównywaniu wyników drużyn zajmujących drugie miejsce w grupie. W ramach grup każdy zagra z każdym dwa mecze - jeden na wyjeździe i jeden u siebie.

Jedną z drużyn, która powalczy o bilet na przyszłoroczne mistrzostwa Europy jest Hiszpania. - Rozpoczęliśmy przygotowania 16 lipca, więc mieliśmy równe cztery tygodnie treningów, aby odpowiednio być przygotowanym do pierwszego meczu - powiedział Miguel Angel De Amo, rozgrywający reprezentacji Hiszpanii.

I dodał - W czasie przygotowań rozegraliśmy towarzyskie mecze z reprezentacją Węgier oraz Chorwacji. Graliśmy bardzo dobrze, z wyjątkiem ostatniego meczu, w którym zagraliśmy na niższym poziomie. Jednak ogólnie jesteśmy zadowoleni i gotowi, aby osiągnąć nasz cel, którym jest awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Uważam, że jesteśmy gotowi, ale nigdy nie wiemy, co wydarzy się w trakcie meczu, jaka będzie atmosfera, kibice. To wszystko może mieć wpływ na końcowy rezultat.

Hiszpanie w grupie E o awans powalczą z Białorusią, Norwegią i Gruzją. Który przeciwnik będzie najtrudniejszy? - Tak już powiedziałem, nie wiemy, czego do końca mamy się spodziewać. Jeśli zagramy dobrze, tak jak na treningach, to będziemy mieli duże szanse po raz kolejny zagrać na mistrzostwach Europy - podkreślił siatkarz kadry Hiszpanii.

Pierwszy mecz Hiszpania rozegra już 15 sierpnia z Gruzją w Mellili i bardzo liczy na wsparcie swoich kibiców. - Gramy w Melilli, hiszpańskim mieście na północy Afryki. Drużyna narodowa Hiszpanii nie gościła tutaj przez wiele lat. Nie wiemy jakiej atmosfery się spodziewać. Mamy jednak nadzieję, że nasi kibice przyjdą, aby nas wspierać i dopingować. Dzięki temu będzie łatwiej nam zrealizować nasz cel, jakim jest awans na mistrzostwa świata 2019 - zakończył Miguel Angel De Amo.

Podział na grupy eliminacji ME 2019
Grupa A: Finlandia, Dania, Rumunia
Grupa B: Estonia, Łotwa, Izrael
Grupa C: Słowacja, Czarnogóra, Mołdawia, Islandia
Grupa D: Portugalia, Chorwacja, Austria, Albania
Grupa E: Hiszpania, Białoruś, Norwegia, Gruzja
Grupa F: Ukraina, Macedonia, Węgry, Szwajcaria
Grupa G: Grecja, Szwecja, Azerbejdżan, Luksemburg

Szczegóły dotyczące harmonogramu kwalifikacji do ME 2019: https://www.cev.eu/Competition-Area/competition.aspx?ID=1052&PID=1575

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...
...