Autor:Katarzyna Porębska, foto FIVB
  24.06.2018 godz. 06:43

Liga Narodów: Australia - Polska 0:3


Australia przegrała z Polską 0:3 (16:25, 24:26, 23:25) w ostatnim meczu V turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów w Melbourne, kończącym fazę interkontynentalną tych międzynarodowych rozgrywek. Biało-czerwoni po wygraniu dwóch setów mogli cieszyć się już z awansu do Final Six, które 4-8 lipca zostanie rozegrany w Lille. Polacy w Lidze Narodów odnieśli łącznie dziesięć zwycięstw i ponieśli tylko pięć porażek. W pierwszym meczu dnia Brazylia przegrała z Aregntyną 0:3 (23:25, 22:25, 21:25).

Polacy aby awansować do turnieju finałowego Ligi Narodów potrzebują zwycięstwa w minimum dwóch setach w meczu z Australijczykami. Gry we Francji oprócz gospodarzy pewni są już Rosjanie, Amerykanie, Brazylijczycy i Serbowie. – Rywalizacja będzie trwała do samego końca. Musimy się być bardzo skoncentrowani podczas meczu, bo to ważne spotkanie - powiedział przed ostatnim meczem Grzegorz Łomacz, rozgrywający reprezentacji Polski. 

Pierwszego seta na ataku w polskiej drużynie rozpoczął Łukasz Kaczmarek, a za przyjęcie odpowiadał Aleksander Śliwka i Bartosz Bednorz. Od początku na środku siatki bardzo dobrze spisywał się Mateusz Bieniek, dzięki którego atakom Polska szybko objęła prowadzenie 4:1. Biało-czerwoni wypracowaną przewagę punktową utrzymali na pierwszym czasie 8:5, choć gospodarze nie poddawali się bez walki. Po wznowieniu gry Polacy dobrze czytali grę rywali na siatce i ustawiali szczelny blok. Do tego utrzymywali wysoką skuteczność w kontrataku 11:7. Z czasem Australijczycy zaczęli popełniać coraz więcej prostych błędów 9:14. A po autowej zagrywce Maxa Staples'a nasz zespół na drugiej przerwie technicznej zwiększył swoją przewagę do sześciu oczek 16:10. Polscy zawodnicy do końca seta utrzymali koncentrację. Wygraną skutecznym atakiem ze środka przypieczętował Jakub Kochanowski 25:16.

Australia drugą partię zaczęła z jedną zamianą w składzie. Miejsce Thomasa Ewen Douglas-Powella zajął Paul Sanderson. W polskiej ekipie również nastąpiła zmiana przyjmującego. Artur Szalpuk zastąpił Bednorza. W pierwszych akcjach lepsi byli biało-czerwoni 6:3. W dużej mierze była to zasługa dobrej zagrywki Łukasza Kaczmarka. Na pierwszym czasie Polska objęła dwupunktowe prowadzenie 8:6. W dalszej części tej partii polski zespół utrzymywał wypracowaną przewagę 13:11 i 14:12. Po kolejnym udanym ataku Śliwki podopieczni Vitala Heynena objęli prowadzenie 16:14. Gospodarze walczyli do końca. Po wznowieniu gry udało się im doprowadzić do remisu 17:17. Warto podkreślić, że podopieczni Marka Lebedewa coraz lepiej atakowali i wzmocnili swoją zagrywkę 18:17. Do końca drużyny grały bardzo równo 24:24.  W najważniejszych momentach więcej zimnej krwi zachowali biało-czerwoni. Najpierw skutecznym blokiem zatrzymany na prawym skrzydle został Paula Carroll'a, a następnie po bloku zaatakował Szalpuk. Reprezentacja Polski już w tym momencie mogła cieszyć się z awansu do Final Six w Lille.

W trzecim secie także zaszły zamiany w składzie polskiej drużyny. Na przyjęciu miejsce Śliwki zajął Bartosz Kwolek. Biało-czerwoni utrzymywali w dalszym ciągu swój dobry rytm gry. Po ataku Kochanowskiego schodzili na przerwę prowadząc 8:6. Gospodarze nie poddali się bez walki, dzięki udanym kontratakom odskoczyli na dwa oczka 10:8. Co prawda na drugiej przerwie technicznej Australia utrzymała swoją przewagę 16:14, ale w dalszej części seta warunki gry zaczęli dyktować polscy siatkarze. Dobrą zmianę dał Bartosz Kurek 21:18. Końcówka seta była nerwowa, ale ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali Polacy 25:23. W ostatniej akcji meczu Carroll zaatakował w aut.

Reprezentacja Polski fazę interkontynentalną Ligi Narodów zakończyli z dziesięcioma zwycięstwami na koncie i tylko pięcioma porażkami z drużyną Niemiec, Iranu, USA, Serbią i Brazylią. Te dziesięć wygranych meczów pozwoliło podopiecznym Vitala Heynena awansować do Final Six Ligi Narodów 2018.

Australia: Arshdeep Dosanjh, Trent O'dea, Max Staples, Nehemiah Mote, Thomas Ewen Douglas-Powell, Paul Carroll, Luke Perry (L) oraz Samuel Walker, Simon Hone, Paul Sanderson
Polska: Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz, Paweł Zatorski (L) oraz Artur Szalpuk, Bartosz Kurek, Marcin Janusz, Bartosz Kwolek, Bartłomiej Lemański

Statystyki meczu: http://www.volleyball.world/en/men/schedule/9040%20australia%20poland/post

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...

Newsletter

Sponsor tytularny
Sponsor
Multiagencja Unilink - najlepsze ubezpieczenia OC/AC
Sponsorzy
partnerzy medialni
partnerzy