zw. E lub F
··· ···
zw. E lub F

Niedziela z PlusLigą: PGE Skra Bełchatów - Jastrzębski Węgiel 2:3

PGE Skra Bełchatów przegrała z Jastrzębskim Węglem 2:3 (25:22, 16:25, 25:18, 21:25, 10:15) w meczu 18. kolejki PlusLigi. Pięciosetową wyrównaną walkę ostatecznie na swoją korzyść rozstrzygnęli jastrzębianie. To ich pierwsze zwycięstwo pod wodzą nowego szkoleniowca Ferdinando De Giorgiego. MVP spotkania został wybrany Maciej Muzaj.

Gospodarze przystąpili do tego meczu po ostatnim zwycięstwie z Dynamo Moskwa w Lidze Mistrzów. Z kolei goście rozegrali pierwsze spotkanie, kiedy to na ławce sztabu szkoleniowego zasiadł nowy trener - Ferdinando De Giorgiego, znany w Polsce z pracy z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i seniorską reprezentacją Polski.

- Takie zmiany zawsze mobilizują zespół i pierwsze mecze grane są na większej ekscytacji. Przegrali w Rosji dość wyraźnie, dlatego przyjadą do Bełchatowa zmotywowani i będą chcieli się zrewanżować za ostatnie niepowodzenia - mówił przed spotkaniem Grzegorz Łomacz.

Ferdinando De Giorgi rozpoczął pracę z jastrzębską drużyną w trudnym momencie, bo po porażce w Kazaniu z najlepszą drużyną świata Zenitem i krótko przed niedzielnym meczem z wicemistrzem Polski PGE Skrą Bełchatów.

- Teraz najważniejszy jest spokój, wzajemne zaufanie i praca nad polepszeniem gry zespołu. Ta drużyna ma w sobie ducha rywalizacji. Trzeba go pokazać i spróbować poprawić sytuację – podkreślił nowy szkoleniowiec Jastrzębskiego Węgla cytowany na oficjalnej stronie klubu.

Pierwszą partię spotkania od asa serwisowego rozpoczął Milad Ebadipour 1:0. Do stanu 6:6 zespoły grały punkt za punkt. Następnie na trzy oczka odskoczyli gospodarze 10:7 po udanym ataku Bartosza Bednorza. Goście bardzo szybko odrobili straty, dzięki punktowym atakom Hidalgo Olivy i Wojciecha Sobali 11:11. W dalszej części premierowej odsłony meczu drużyny toczyły wyrównaną grę. Żadnej nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi punktowej 18:18. Dopiero dwa świetne ataki w końcówce partii ze środka Srećko Lisinaca i punktowe zagrywki Ebadipoura dały prowadzenie PGE Skrze 22:19, które utrzymała do końca. Ostatni punkt w tym secie zdobył ze skrzydła Mariusz Wlazły 25:22.

Jastrzębski Węgiel seta numer dwa zaczął od prowadzenie 3:1. Ręki w ataku nie zwalniał Oliva. Bełchatowianie starali się odrobić tę różnicę, ale to przyjezdni utzymywalio dwu-trzy punktową przewagę 7:4. W dalszej części jastrzębianie w pełni kontrolowali grę. Oprócz Olivy w ataku dobrze sobie radził Jason DeRocco oraz Maciej Muzaj 20:15. Podopieczni Roberto Piazzy nie mogli znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać przeciwników. Ponadto popełniali proste, niewymuszone błędy 16:23. W dwóch ostatnich akcjach tej partii Muzaj posłał na stronę PGE Skry dwa asy serwisowe 25:16.

Po dziesięciominutowej przerwie gospodarze wrócili na parkiet z nową siłą. Od początku narzucili rywalom swój rytm gry 11:6. Nie do zatrzymania w ataku był Wlazły, który to dołożył do swojego konta punktowego kilka punktowych zagrywek 14:10 i 18:14. Jastrzębski Węgiel nie zdołał już odrobić tej straty. Wygraną w tym secie asem serwisowym przypieczętował Lisinac 25:18.

Czwarty set był wyrównany. Zespoły grały punkt za punkt 11:11. Praktycznie do końca partii obie ekipy toczyły zaciętą grę 17:17. W decydującej końcówce to Jastrzębski Węgiel przejął inicjatywę, nie popełniając przy tym błędów. Goście ostatni punkt zdobyli blokiem, a dokładnie zapisał go na swoim koncie Oliva 25:21.

Tie-breaka do stanu 6:6 drużyny grały punkt za punkt. Następnie udany atak Olivy oraz blok Muzaja dały jastrzębianom prowadzenie 8:6 przed zamianą stron. Po krótkiej przerwie goście nie dali się wybić z równego rytmu. Poszli za ciosem i bardzo dobrze prezentowali się zarówno w bloku jak i ataku 11:6. Co prawda zawodnikom PGE Skry udało się zniwelować stratę do trzech oczek 8:11, ale ostatnie słowo należało do przyjazdnych. Ostatni punkt na wagę zwycięstwa za dwa punkty zdobył Oliva. Jego zagrywka zahaczyła o taśmę i spadła na boisko po stronie wicemistrzów Polski 15:10.