Autor:Katarzyna Porębska, foto Piotr Sumara
  17.06.2017 godz. 17:04

Liga Światowa: USA - Rosja 2:3

USA przegrało z Rosją 2:3 (29:31, 25:17, 19:25, 29:27, 13:15) w trzecim meczu III weekendu Ligi Światowej fazy interkontynentalnej. MVP spotkania został wybrany Igor Kliuka. To czwarte zwycięstwo Sbornej w tegorocznych rozgrywkach.

- Rosjanie podobnie jak my mają nowy i młody zespół. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to będzie ciężkie spotkanie. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby zaprezentować dobrą siatkówkę. W każdym meczu chcemy podnosić poziom naszej gry. Oczywiście mamy świadomość tego, że jeszcze wiele nam brakuje do tego perfekcyjnego poziomu. Dlatego tak jak powiedziałem wcześniej każdy rozegrany mecz jest dla nas cennym doświadczeniem i lekcją, z której wyciągamy wnioski - powiedział Micah Christenson, rozgrywający Stanów Zjednoczonych.

Pierwszą partię sobotniego spotkania lepiej rozpoczęli Rosjanie, którzy nie mylili się w ataku. Na skrzydle nie do zatrzymania był Dmitrij Wołkow oraz Maksim Żygałow. Przed pierwszą przerwą techniczną wypracowali cztery oczka przewagi 8:4. Po wznowieniu gry Amerykanie zaczęli punkt po punkcie odrabiać straty. Warto podkreślić, że cierpliwie grali w obronie oraz kontrataku 11:13. Jednak jeszcze przed drugą pauzą Sbrona ponownie odskoczyła na cztery punkty. Chwilę przed przerwą asa serwisowego na stronę USA posłał Żygałow 16:12. Kiedy wydawało się, że Rosjanie mają pod kontrolą wygraną w tym secie 24:17, podopieczni Johna Speraw’a włączyli się do gry. Dzięki zagrywce Torey’a Defalco i skutecznej kontrze doprowadzili do remisu 24:24. Na skrzydłach ręki w ataku nie zwalniał Taylor Sander i Benjamin Patch.  Końcówka premierowej odsłony meczu była niezwykle zacięta, ale ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili Rosjanie 31:29.

Amerykanie podbudowani bardzo dobrą końcówką pierwszego seta, kolejnego zaczęli od dużo lepszej skuteczności w ataku. Wzmocnili także swoją zagrywkę. Na pierwszej pauzie objęli prowadzenie 8:5. Chwilę przed przerwą na prawym skrzydle szczelnym blokiem zatrzymali Wołkowa. Po wznowieniu gry ręki w polu serwisowym nie zwalniał Smith 12:5. Po kolejnym udanym ataku Patch’a USA schodziło na drugi czas prowadząc 16:10. Siatkarze ze Stanów Zjednoczonych takiej przewagi punktowej nie dały sobie już wyrwać z rąk. Wygraną pewnym atakiem ze środka przypieczętował Jeffrey Jendryk II 25:17.

Początek trzeciego seta to wyrównana walka do stanu 5:5. Następnie trzy punkty z rzędu zdobyli podopieczni Siergieja Szlapnikowa 8:5. W dalszej części seta Sborna dzięki świetnej zagrywce Wołkowa zwiększyła przewagę do pięciu oczek 14:9. W tej sytuacji szkoleniowiec Amerykanów zdecydował się na zmianę rozgrywającego. Miejsce Christensona zajął Kawika Shoji. Niestety zmiana na niewiele się zdała. Rosjanie w tej części meczu dominowali na parkiecie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Ostatni punkt zdobyli po błędzie w polu serwisowym Smitha 25:19.

Czwartego seta na rozegraniu po amerykańskiej stronie rozpoczął Kawika Shoji, a na ataku Carson Clark. W takim składzie na boisku radzili sobie naprawdę dobrze. Po ataku Sandera USA schodziło na przerwę techniczną prowadząc 8:7, a na drugą 16:14. Ciężar gry w ataku na swoje barki wziął wspomniany przyjmujący. Końcówka tej partii toczyła się na przewagi, bowiem Amerykanie nie wykorzystali dwóch piłek setowych przy stanie 24:22. Ostatecznie jednak to brązowi medaliści z Rio de Janeiro zdobyli dwa punkty na wagę zwycięstwa w tym secie. Najpierw skutecznie z prawego skrzydła zaatakował Patch, a chwilę później Smith blokiem zatrzymał Wołkowa 29:27.

Tie-breaka od punktowego ataku rozpoczęła Sborna. Ta partia podobnie jak końcówka czwartej była bardzo zacięta 6:6. Każdej z drużyn zależało na zwycięstwie za dwa punkty. Przed zamianą stron jedno oczkom przewagi wypracowali siatkarze z Rosji 8:7. Po wznowieniu gry zespoły grały punkt za punkt. Jednak w tych decydujących momentach seta więcej zimnej zimnej krwi zachowali Rosjanie 15:13. Ostatni punkt zdobył Żygałow.

USA – Rosja 2:3 (29:31, 25:17, 19:25, 29:27, 13:15)
USA: Taylor Sander, Jeffrey Jendryk II, Micah Christenson, Benjamin Patch, Torey Defalco, David Smith, E. Shoji (L) oraz K. Shoji, Garrett Muagututia, Carson Clark
Rosja: Dmitrij Kowalew, Dmitrij Wołkow, Wadim Lichoszerstow, Maksim Żygałow, Igor Kliuka, Iljas Kurkajew, Roman Martyniuk (L) oraz Siergiej Antipkin, Igor Feoktisow, Dmitrij Szczerbinin, Artem Zielenkow (L)