25 27 25 22 19 25 23 25 0 0
3 1
25 19 21 25 25 23 25 18 0 0

Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro: brązowy medal dla USA

Stany Zjednoczone pokonały Rosję 3:2 (23:25, 21:25, 25:19, 25:19, 15:13) w meczu o brązowy medal XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Amerykanie po dwóch przegranych setach odrodzili się niczym Feniks z popiołów. Świetną zmianę dał William Priddy. To drugi brązowy medal w historii amerykańskiej siatkówki. USA po ośmiu latach przerwy ponownie stanęło na podium.

W historii igrzysk olimpijskich Stany Zjednoczone czterokrotnie stawały na podium. W 1984, 1988 i 2008 roku na najwyższym stopniu, a w 1992 roku na najniższym.

Rosja natomiast to jednyna drużyna biorących udział w igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, która może pochwalić się aż dziesięcioma medalami wywalczonymi w latach 1964-2012. Rosjanie do tej pory zdobyli cztery złote medale (1964, 1968, 1980, 2012), trzy srebrne (1976, 1988, 2000) i trzy brązowe (1972, 2004 i 2008).

Pierwszą partię spotkanie od dwóch udanych ataków rozpoczął Taylor Sander (2:0). Rosjanie szybko odrobili straty i wyszli na prowadzenie (11:8). W tym fragmencie gry bardzo dobrze spisywał się Siergiej Tietiuchin i Aleksander Wołkow. W dalszej części seta Amerykanie nie potrafili znaleźć skutecznego sposobu, żeby zatrzymać dobrze dysponowanych rywali (15:19). W końcówce partii na boisku pojawił się William Priddy, dzięki któremu USA zniwelowało stratę do dwóch oczek (19:21), a chwilę później do jednego (23:24). Ostatnie słowo jednak należało do Rosjan, a dokłanie Tietiuchina, który zdobył dla swojej drużyny dwudziesty piąty punkt, atakując skutecznie z prawego skrzydła.

John Speraw zdecydował, że drugą partię spotkania od początku rozpocznie Pirddy. Pierwszy punkt dla swojej drużyny ze skrzydła zdobył Matthew Anderson (1:0). Po amerykańskich zawodnikach widać było, że porażka w pierwszym secie wpłynęła na nich mobilizująco. Na środku świetnie spisywał się David Lee i Maxwell Holt (9:6). Sborna łatwo się nie poddała, dzięki dobrej obronie w polu i udanym kontratakom doprowadziła do remisu (12:12), a chwilę później objęła prowadzenie (16:14). Amerykanie walczyli do końca, ale w decydujących momentach więcej zimnej krwi zachowali podopeiczni Władimira Alekno, którzy wygrali do 21. Wygraną w tym secie skutecznym atakiem z przechodzącej piłki zakończył Wołkow.

W secie numer trzy do stanu (10:10) zespoły toczyły równą walkę. Następnię inicjatywę na parkiecie przejęli zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych (13:11). Amerykanie poprawili swoją skuteczność w pierwszej akcji oraz polu serwisowym (16:15) i (18:14). USA do końca kontrolowało grę w tym secie. W ostatniej akcji Micah Christenson posłał na stronę rywali asa serwisowego (15:19). Tym samym przedłużył szansę swojego zespołu w tym spotkaniu na zdobycie medalu.

Podopieczni Johna Speraw'a w kolejnym secie poszli na ciosem. W ataku świetnie spisywał się Priddy (4:2) i (8:5). Na niewiele zdały się przerwy na żądanie trenera Sbornej. USA coraz lepiej czytało grę Rosjan. A skrzydłowi nie zwalniali ręki w ataku (14:9). Niewątpliwie liderem amerykańskeigo zespołu był Priddy. Jego zmiana za Aarona Russela od końcowki pierwszego seta była strzałem w dziesiątkę (16:10). Rosja nie była w stanie nawiązać walki w tym secie. W ostatniej akcji skutecznym atakiem popisał się Anderson (25:19).

Tie-break od samego początku był wyrównany. Drużyny walczyły punkt za punkt. Przed zamianą stron po ataku Tietiuchina na jednopunktowe prowadzenie wysunęli się Rosjanie (8:7). USA nie złożyło broni. Walczyło do samego końca i wyszło na prowadzenie (11:9) i (14:11). W ostatniej akcji na wagę złotego medalu igrzysk olimpijskich punktowym atakiem popisał się Anderson (15:13). Stany Zjednoczone po ośmiu latach przerwy ponownie staną na najniższym stopniu podium.

USA - Rosja 3:2 (23:25, 21:25, 25:19, 25:19, 15:13)
USA: Christenson (3), Russell (2), Lee (11), Anderson (21), Sander (17), Holt (13), E. Shoji (L) oraz Priddy (18), Jaeschke (3);
Rosja: Grankin (2), Tietiuchin (9), Wolwicz (14), Michajłow (3), A. Wołkow (10), Kluika (14), Werbow (L) oraz Bakun (14), Wołkow D. (3), Kobzar, Ermakow.