··· ···
··· ···
··· ···

LŚ: druga porażka biało-czerwonych

Stany Zjednoczone pokonały Polskę 3:1 (23:25, 25:23, 25:15, 25:17) w drugim meczu III kolejki fazy interkontynentalnej I Dywizji Ligi Światowej 2015. Spotkanie rozgrywane było w Hoffman Estates. Piątkowy zacięty mecz również wygrali Amerykanie 3:2.

Stany Zjednoczone po sześciu meczach pozostają dalej niepokonaną drużyną w grupie B. Amerykanie w pierwszym spotkaniu pokonali Polaków po zaciętej rywalizacji 3:2, a drugim 3:1.

Pierwszą partię sobotniego meczu obie drużyny rozpoczęły takim samym wyjściowym składem jak w piątek. Początek seta był dość wyrównany, na pierwszym czasie Polacy objęli jednopunktowe prowadzenie (8:7). Po wznowieniu gry serią świetnych zagrywek popisał się Michał Kubiak, a na skrzydłach skutecznie atakował Bartosz Kurek (11:7). W tym fragmencie gry gospodarze nie byli w stanie poradzić sobie z dobrą grą naszych skrzydłowych. Do tego mieli problem z dokłanym przyjęciem zagrywki. Amerykanie łatwo się nie poddali i jeszcze przed drugą pauzą zdołali doprowadzić do remisu (15:15), a to za sprawą dobrego serwisu Murphy'ego Troya i skutecznej grze w kontrze Matthew Andersona. Na przerwie technicznej biało-czerwoni prowadzili (16:15), a chwilę przed pauzą skutecznie ze środka zaatakował Piotr Nowakowski. Końcówka premierowej odsłony meczu była wyrównana, choć warto podkreślić, że w tej końowej fazie oba zespoły popełniały sporo błędów w polu serwisowym. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili Polacy. W ostatniej akcji skutecznym atakiem ze środka popisał się Mateusz Bieniek.

Drugiego seta od punktowego ataku ze środka otworzył Bieniek (1:0). Do przerwy technicznej zespoły grały punkt za punkt. Po ataku Miki biało-czerwoni schodzili na krótką pauzę prowadząc (8:7). W tej części meczu gospodarze bardzo dobrze czytali grę naszych zawodników ustawiając szczelny blok. Dołożyli do tego jeszcze mocną, odrzucającą zagrywkę - Anderson (14:11). Na drugiej przerwie technicznej USA objęło trzypunktowe prowadzene (16:13), a chwilę przed pauzą skutecznie z lewego skrzydła zaatakował Aaron Russell. W tej sytuacji szkoleniowiec reprezentacji Polski zdecydował się na zmianę atakującego - miejsce Kurka zajął Jakub Jarosz oraz przyjmującego - Rafał Buszek zastąpił Mikę. Zmiany w polskiej drużyny na niewiele się zdały, co prawda Polacy dzięki zagrywce Bieńka i prostym błędom gospdarzy zniwelowali straty do jednego oczka (23:24), ale w ostatniej, decydującej akcji triumfowali zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych - po bloku skutecznie zaatakował Thomas Jaeschke (25:23).

Polacy kolejną partię zaczęli takim samym składem jakim zaczęli sobotnie spotkanie, czyli z Kurkiem na ataku i Miką w przyjęciu. Seta od dwóch dobrych serwisów zaczął David Smith (2:0). Chwilę później serią mocnych zagrywek popisał się tym razem Anderson (6:3). Gospodarze dołożyli do tego jeszcze szczelny blok (Aaron Russell) i na pierwszej pauzie wyszli na prowadzenie (8:4). Gra podopiecznych Stephane Antigi stanęła w miejscu. Pomimo dobrego przyjęcia Polacy mieli spore problemy ze skończeniem akcji w pierwszym tempie. Z kolei Amerykanie w kontrze nie popełniali błędów i wykorzystywali każdą szansę na zdobycie punktu (13:7). Szkoleniowiec reprezentacji Polski nie czekając dłużej zdecydował się wprowadzić do gry Buszka, który zastąpił Mikę. Na drugiej pauzie drużyna ze Stanów Zjednoczonych odskoczyła na siedem oczek (16:9), a chwilę przed przerwą skutecznym blokiem, atak Kubiaka zatrzymał Maxwell Holt. W końcówce po raz kolejny swoją zagrywką Anderson rozbił polski zespół (19:9). Biało-czerwoni w tym secie nie mieli żadnych argumentów, żeby przeciwstawić się Amerykanom. Tę partię zakończył Troy atakując skutecznie z prawego skrzydła (25:15).

Set numer cztery Polacy zaczęli z Buszkiem i Kubiakiem w przyjęciu - to jedyna zmiana w wyjściowym składzie. Początek spotkania był wyrównany. Biało-czerwoni poprawili przede wszystkim swoją skuteczność w ataku oraz nie popełniali błędów w polu serwisowym (8:6). Gospodarze jednak szybko doprowadzili do remisu (8:8) i gra zaczęła się od początku. Od dwunastego punktu triumfatorzy ubiegłorocznej edycji Ligi Światowej zaczęli dyktować warynki gry. Świetnie atakowali i utrzymywali wysoką skutecznością w kontrataku, który w znacznym stopniu przyczynił się do ich prowadzenia na drugiej pauzie (16:13). Chwilę przed drugą przerwą techniczną przechodzącą piłkę zaatakował Smith. Niestety w końcowej fazie tej partii Polacy zaczęli znowu popełniać błędy i nie byli w stanie powstrzymać gospodarzy w żadnym elemencie (15:21). Tę partię jak i całe spotkanie zakończył skuteczny blok Holta (25:17)

USA - Polska 3:1 (23:25, 25:23, 25:15, 25:17)