··· ···
··· ···
··· ···

LŚ: pierwsza porażka Polaków

Stany Zjednoczone pokonały Polskę 3:2 (23:25, 25:23, 19:25, 25:22, 15:9) w pierwszym meczu III kolejki fazy interkontynentalnej I Dywizji Ligi Światowej 2015. Spotkanie rozgrywane było w Hoffman Estates, koło Chicago. Drugie spotkanie zostanie rozegrane z soboty na niedzielę o godzinie 2.10 czasu polskiego.

W składzie drużyny gospodarzy podczas meczu przeciwko Polsce zabrakło Taylora Sandera, który od jakiegoś czasu zmaga się z kontuzją. Sztab szkoleniowy amerykańskiego zespołu nie udziela szczegółowych informacji, kiedy wspomniany zawodnik wróci do gry. Biało-czerwoni natomiast do Stanów Zjednoczonych polecieli takim samy składem jak rozpoczynali zmagania w tegorocznej edycji Ligi Światowej.

Tak jak można było się spodziewać spotkanie pomiędzy USA i Polską od samego początku było bardzo zacięte i wyrównane. Oba zespoły nie przegrały jeszcze żadnego meczu w tegorocznej edycji Ligi Światowej. Pierwszą partię piątkowego spotkania lepiej zaczęli Amerykanie, którzy silną zagrywką - głównie Matthew Anderson - odrzucali Polaków od siatki. Z kolei na skrzydłach w ataku dobrze spisywał się Aaron Russell i Murphy Troy (5:2). Biało-czerwoni jednak szybko odpowiedzieli tą samą bronią. Gospodarze nie potrafili sobie poradzić z dokładnym przyjęciem zagrywki Mateusza Miki (7:8). Po wznowieniu gry drużyny grały praktycznie punkt za punkt. Na drugiej przerwie technicznej ponownie jeden punkt przewagi wypracowali podopieczni Stephane Antigi (16:15). Chwilę przed pauzą zagrywkę w aut posłał Russell. Do stanu (19:19) żadnej drużynie nie udało się odskoczyć na kilka punktów. Dopiero dwa skuteczne bloki (Piotra Nowakowskiego) z rzędu na młodym przyjmującym Russellu dały prowadzeniem Polakom (21:19). W końcówce gospodarze zaczęli popełniać proste błędy w ataku - wyraźnie na skuteczności stracił Anderson i Troy (21:24). Amerykanie łatwo się nie poddali, zniwelowali stratę punktową do jednego oczka, dzięki dobrym zagrywkom Davida Lee (23:24). W tej sytuacji szkoleniowiec reprezentacji Polski poprosił o czas. Po wznowieniu gry wspomiany środkowy zaserwował piłkę w połowę siatki i to Polacy mogli cieszyć się z wygranej w premierowej odsłonie meczu (25:23).

Po zwycięskiej partii biało-czerwoni zdecydowanie pewiniej rozpoczęli seta numer dwa. W ataku dobrze spisywał się Mateusz Bieniek i Bartosz Kurek (5:2). Po stronie gospodarzy dość spore problemy z dokładnym przyjęciem miał Russell. John Speraw nie czekając dużej zdecydował się na zmianę przyjmującego - na boisku pojawił się w jego miejsce Thomas Jaeschke. Do tego Amerykanie popełniali wiele błędów w polu serwisowym. Na pierwszej pauzie Polacy wyszli na trzypunktowe prowadzenie (8:5). W dalszej części tej partii triumfatorzy ubiegłorocznej Ligi Światowej nie potrafili znaleźć swojego rytmu gry, popełniali proste błędy właściwie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, co skutecznie wykorzystywali mistrzowie świata (13:9). Na drugiej przerwie technicznej polska drużyna utrzymała wypracowaną trzypunktową przewagę (16:13). W ostatniej akcji przed pauzą w aut zaserwował Jaeschke. Kiedy wydawalo się, że biało-czerwoni pewnie zmierzają po kolejną wygraną USA zaczęło odrabiać straty. Ciężar gry na swoje barki wziął Anderson, który kończył każdą akcję (17:17). Od tego momentu gra rozpoczęła się od początku. Warto podkreślić, że Amerykanie wyraźnie poprawili swoją grę w obronie oraz skuteczność w kontrze (21:19). Gospodarze nie dali sobie już wydrzeć z rąk zwycięstwa, dwudziesty piąty punkt dla swojej drużyny z prawego skrzydła zzdobył Troy (25:23).

Kolejnego seta od punktowego ataku ze środka rozpoczął Maxwell Holt (1:0). Do pierwszej przerwy technicznej zespoły grały punkt za punkt. Po skutecznej kiwce Miki na pauzę z jednym oczkiem przewagi schodzili Polacy (8:7). Do stanu (12:12) żadnej z drużyn nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi. Przed drugą przerwą techniczną gospodarze zaczęli mieć problemy ze skończeniem akcji w pierwszym tempie, co wykorzystali zawodnicy z Polski. W tym fragmencie gry w szeregach biało-czerwonych spisywał się Michał Kubiak oraz Bartosz Kurek (16:12). Podopieczni Stephane Antigi do końca tej partii w pełni kontrolowali przebieg gry. W ostatniej akcji w ataku z II linii pomylił się Jaeschke (25:19).

Russell Holmes rozpoczął czwartą partię w wyjściowej szóstce Stanów Zjednocznych, zastąpił na boisku Smitha. Natomiast Lee zajął miejsce Holta. Dobre zagrywki Jaeschke i Christensona dały im prowadzenie (7:3). Z kolei Polacy zaczęli mieć takie same problemy jak ich rywale we wcześniejszej partii, czyli problem z dokładnym przyjęciem i kończeniem akcji w pierwszym tempie. Na pierwszej przerwie technicznej Amerykanie wyszli na czteropunktowe prowadzenie (8:4). Po krótkiej przerwie bardzo dobrze w ataku spisywał sie Kurek, dzięki któremu polska drużyna traciła do rywali zaledwie jeden punkt (11:12). Po chwili przestoju w grze USA wróciło do swojego rytmu gry i ponownie biało-czerwoni nie byli w stanie zatrzymać w ataku Andersona (16:14). Przed drugą pauzą Rafał Buszek posłał zagrywkę w aut. Po wznowieniu gry Polacy wzięli się do pracy i dzięki dobrej obronie w polu i grze w bloku wyszli na prowadzenie (17:16). Końcówka tej części meczu podobnie jak pierwszej i drugiej była bardzo zacięta. Ostatecznie wygrali gospodarze. W ostatniej akcji pojednyczym blokiem Anderson zatrzymał w ataku Kurka (25:22).

Tie-break od zepsutej zagrywki zaczął Kubiak (0:1). Chwilę później w ataku pomylił się Kurek (0:2). Z kolei dobre zagrywki Holmesa dały prowadzenie Amerykanom (5:2). Biało-czerwoni nie złożyli broni. Jeszcze przed zamianą stron odrobili kilka punktów straty (6:8). Po zamianie stron Polaków swoją trudną zagrywką odrzucał od siatki Lee, a Anderson raz za razem skutecznie atakował z II linii (11:6). Takiej przewagi punktowej zespół ze Stanów Zjednoczonych nie dał sobie już wyrwać z rąk. W ostatniej akcji Mika posłał piłkę w aut (9:15).

USA - Polska 3:2 (23:25, 25:23, 19:25, 25:22, 15:9)